Velké varování profesorky Dvořákové: Pozor, hrozí nám diktatura

07.12.2011 12:38 | Zprávy

Zástupci vládní koalice a ČSSD se ještě ve středu sejdou, aby jednali o tom, v jaké podobě ústavní zákon o přímé volbě prezidenta projde sněmovnou. Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky se sociální demokraté pokusí ve druhém čtení k předloze doplnit své úpravy kompetencí nové hlavy státu. A velký problém může nastat v otázce bankovní rady ČNB. Podle politoložky Vladimíry Dvořákové je to přitom v návrhu koalice jeden zcela zásadní problém. A je třeba se jím zabývat.

Velké varování profesorky Dvořákové: Pozor, hrozí nám diktatura
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimíra Dvořáková

"Zdá se mi divné, že nikdo na tu bankovní radu při přímé volbě prezidenta nereaguje. Neznám přitom jedinou demokratickou zemi, kde by bankovní radu národní banky jmenovala jedna jediná instituce - tak jak nyní navrhuje koalice. Jen prezident, jen vláda, jen jedna komora parlamentu. To není přípustné. Bývá to prezident, kdo ji se souhlasem horní komory jmenuje na 14 let. Ne že celou radu najednou, jako například v USA, nebo část jmenuje jedna instituce a druhou část jiná. To zase má SRN, kde to tvoří vláda a Bundesrat," upozorňuje na možný vážný problém ParlamentníListy.cz Dvořáková s tím, že je třeba se tím zabývat. Zvláště nyní, když projde přímá volba prezidenta. 

"Musíme pečlivě zvažovat, zda se nevydáváme cestou k "putinizaci", varuje profesorka politologie.

Snahy koaliční vlády v  boji s korupcí, tak dostávají prý na frak

A rozebírá to, oč se dnes, tedy ve středu, hraje. "Jde přece o dvě základní věci: Nezávislost národní banky, aby se nevázala na konkrétní politický cyklus a byla schopna nezávisle od politiky hodnotit situaci a přijímat opatření," říká Dvořáková.

"Skoro se bojím, aby to vše nebyl nějaký záměr, nechat vše s dohledem jen z jedné strany. Národní banky mají přece dohled nad bankovním sektorem dané země. Mohou být významným zdrojem peněz pro financování volebních kampaní. Pokud tedy koalice v tomto návrhu uspěje, všechny řeči o protikorupčních opatřeních a snahách, budou postaveny na hlavu - právě tady se totiž otevře největší pole pro to, aby se opět korupce rozšířila - tentokrát už v maximální nejvyšší míře," varuje před možným rizikem dále Dvořáková.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

NP Šumava: Nedostatek vody zastavuje Splouvání Vltavy

22:03 NP Šumava: Nedostatek vody zastavuje Splouvání Vltavy

Hladina Teplé Vltavy na odečtu na Soumarském Mostě letos vykazuje rekordní hodnoty.