Volba šéfredaktora MF Dnes: Na Hradě by měl být Schwarzenberg

25. 1. 2013 9:08

Šéfredaktor deníku MF Dnes srovnal oba prezidentské kandidáty, aby se mohl rozhodnout, komu při volbách dá svůj hlas. Volba rozděluje českou zemi a to je prý dobře, ukázala, že politika není lidem zcela lhostejná. Deník nakonec nevydal oficiální doporučení čtenářům, koho volit. Čásenský ale popsal, jak se rozhodoval on.

Volba šéfredaktora MF Dnes: Na Hradě by měl být Schwarzenberg
Foto: Hans Štembera
Popisek: Živé vysílání z divadla Hybernia v Praze přineslo finální utkání Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga v boji o Hrad
reklama

Nejprve z rozhodování vyloučil nepodstatné věci. Tam zařadil například usínání, nestřídmé pití alkoholu, otázku třídního původu či první dámy.

Pak si Čásenský shrnul pozitiva jednotlivých kandidátů. U Miloše Zemana to je politická zkušenost, odstátnění bank a omezení politického vlivu na jejich chod a jednoznačný postoj k terorismu po 11. září. U Karla Schwarzenberga šéfredaktor MfD vyzdvihl jednoznačnou politickou vazbu západním směrem, renomé v zahraničí a úspěch v roli kancléře, kdy se podílel na novém definování prezidentského úřadu po pádu komunismu.

Oba mají vážné vroubky, které jsou ovšem záležitosti minulosti

Pak se Čásenský pozastavil na negativech. U Schwarzenberga je to rozpor mezi tím, jak odsuzuje nepravosti, a konkrétními politickými činy, kterými dával nesouhlas najevo. Vyčetl by mu Aleše Řebíčka, armádní zakázky, Marka Dalíka, Víta Bártu nebo systém sociálních dávek.

Podobný seznam vznikl i u Zemana. I když ten řadu jmen obhajoval nebo je odsoudil až ex post. K Zemanovi mimo jiné patří Stanislav Gross, Jaroslav Palas a černí, šedí i náhle zranění sponzoři ČSSD nebo Miroslav Šlouf s Mrázkem.

Všechny tyto věci jsou podstatné, ale podle Čásenského jsou to už věci minulé.

Prezident by měl reprezentovat hodnoty a respektovat názory druhých

Šéf MF Dnes tedy popsal, co by měl budoucí prezident dělat a kým by měl být. Měl by zemi důstojně reprezentovat, měl by mít respekt ve veřejné diskusi, měl by reprezentovat určité hodnoty, které by bylo možné sdílet se všemi občany. Nový prezident by měl mít úctu k pravdě, svobodě jednotlivců i celých skupin obyvatelstva. Také by měl respektovat názory druhých.

Rozhodně by ale neměl pokračovat stylem, který nyní zamořil českou politiku. To reprezentuje prezident současný. Jedná se o sebestřednost, urážky nebo ponižování názorových oponentů. Také se sem řadí nevypočitatelné jednání podle toho, co je zrovna výhodné, či bagatelizování projevů zneužívání moci. Díky tomu se posiluje pověst České republiky jako nepřehledného bahnitého rybníka.

Zeman by se nikdy nevzdal stylu, který má nyní Václav Klaus. Volím Karla

Miloš Zeman se tohoto stylu nebyl schopný zbavit ani po desetileté pauze. Podle Čásenského by tedy dalším prezidentem měl být Karel Schwarzenberg.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Viděla očkování Babiše. ,,Ty kecy, to už ne.” Vakcinace očima lékařky: Sputnik i stavy ,,po opici”

4:44 Viděla očkování Babiše. ,,Ty kecy, to už ne.” Vakcinace očima lékařky: Sputnik i stavy ,,po opici”

Velkokapacitní očkovací centrum v pražské hale O2 Universum, které začne fungovat později než se plá…