Vypadla ze špičky ČSSD. Mluví o podivnostech strany i trestu za Zemana

15.04.2013 12:26

Bývalá místopředsedkyně ČSSD Marie Benešová v rozhovoru pro časopis Týden přiznala, že ve straně se drží pod pokličkou kauzy, které se týkají žádoucích členů. Pohovořila i o možném dopadu procesu s Davidem Rathem na sociální demokracii v období před volbami a také na to, co na sjezdu pomohlo její rivalce Aleně Gajdůškové ke zvolení do vedení ČSSD.

Vypadla ze špičky ČSSD. Mluví o podivnostech strany i trestu za Zemana
Foto: ČSSD
Popisek: Ministryně spravedlnosti Marie Benešová
reklama

Nemalé rozčarování je cítit ze slov bývalé místopředsedkyně ČSSD Marie Benešové, když v rozhovoru pro časopis Týden hovoří o situaci v sociální demokracii. „Oslovení ´příteli´ a ´přítelkyně´, které se ve straně používá, působí někdy divně, když víte, že jsou v sociální demokracii různá pnutí, která jsou s tímto oslovením v rozporu. Není tak vždy upřímné,“ uvádí Marie Benešová.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Stínová ministryně spravedlnosti z let 2006 až 2010 tvrdí, že nikdy nelze vyloučit opakování aféry s rozměry kauzy Davida Ratha. Už teď považuje za nenormální, že karlovarští sociální demokraté vyzývali svého krajského předsedu, aby odstoupil z funkce. „Děje se tak na základě zprávy Evropského úřadu pro boj proti podvodným jednáním, která popisuje, že zde došlo jasně k podvodnému jednání a ke střetu zájmů. Takže to máte hned jednu věc,“ vysvětluje Marie Benešová.

Při procesu s Rathem mohou zaznít alarmující důkazy

A nezůstává u jediného příkladu. „Teď máte zase rozruch na pražském magistrátu kvůli kauze Opencard, kdy Útvar pro odhalování organizovaného zločinu předal radním obvinění, ale nikde se už nepíše, že policie šetří podobné případy třeba na Ostravsku,“ zmiňuje Marie Benešová baštu ČSSD, kde je primátorem Petr Kajnar, jenž je švagrem místopředsedy Lubomíra Zaorálka.

Bývalá nejvyšší státní zástupkyně z let 1999 až 2005 si myslí, že pro ČSSD bude ještě velmi nepříjemná kauza Davida Ratha, protože se projeví v předvolebním období. „Než se dočkáme rozsudku soudu prvního stupně, může být konec roku. Pak zcela nepochybně přijde odvolací řízení a blížíme se k volbám. A jestli se to bude odehrávat jako kauza Škárka-Bárta, tedy v přímém přenosu, pak pokud jsou tam skutečně nějaké alarmující důkazy, budou v přímém přenosu citovány,“ varuje Marie Benešová.

Předseda Sobotka sbíral body pro stranickou sokyni

Na nedávném sjezdu ČSSD v Ostravě se jí nepodařilo obhájit funkci místopředsedkyně, a tak nyní zcela bez okolků hovoří o tom, jak to ve straně při volbách chodí. „Vše začíná v podstatě tím, jakou máte v ČSSD pozici. Jestli jste takzvané ´chtěňátko´, nebo ´nechtěňátko´. Mně bylo jasné, že zejména od doby, co jsem veřejně podpořila Miloše Zemana, jsem se nezařadila. Zachovala jsem se jinak než ostatní a řekla nahlas to, co ostatní říkali jen šeptem a postranně. To se neodpouští,“ konstatuje Marie Benešová v rozhovoru pro časopis Týden.

A přiznává, že v boji o místopředsednický post neměla na své straně šéfa ČSSD Bohuslava Sobotku. „Již v červnu, tedy ještě předtím, než jsem Miloše Zemana otevřeně podpořila, jsem zaslechla prvé signály, že se sbírají body pro paní Gajdůškovou a že pan Sobotka objíždí za tímto účelem regiony. Poslední, co jsem slyšela, bylo, že v předvečer druhé volby místopředsedkyně na sjezdu předseda strany důrazně jednal s krajskými předsedy,“ přibližuje Marie Benešová okolnosti, které provázely volby do vedení ČSSD.

První místopředseda Hašek s Benešovou jako expertkou proti korupci počítá

„Nadcházejících třináct měsíců do řádných parlamentních voleb bude pro ČSSD nesmírně náročné období, ve kterém nás čeká mnoho tvrdých zkoušek. Veřejnost bude posuzovat naši věrohodnost a schopnost převzít exekutivní odpovědnost po osmi letech vlády pravice podle konkrétních činů a jasného realistického programu. Že se pravice nebude chtít vzdát moci, je zcela evidentní, a tak očekávám řadu podpásových ataků a pseudokauz. Věřím, že si s nimi ČSSD poradí s čistým štítem,“ reaguje pro ParlamentníListy.cz na takové úvahy první místopředseda ČSSD Michal Hašek.

Slova bývalé místopředsedkyně o situaci uvnitř samotné strany nechce nijak detailně komentovat. „Marie Benešová je především expertkou v boji s korupcí a rozhodně s ní budu já – a věřím, že i celá ČSSD – i nadále v této oblasti počítat i přes její aktuální rozladění z její neúspěšné kandidatury do vedení ČSSD na sjezdu v Ostravě, samozřejmě pokud bude mít sama zájem o další spolupráci,“ dodává jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Benešová mohla na kritizované nešvary poukázat, když byla ve vedení ČSSD

„Pokud půjde o poukazování na nešvary nebo přestupky proti dobrým mravům, kterých se určitě dopouštějí i někteří sociální demokraté v regionech, tak tato veřejná diskuse je namístě, protože to má ozdravný účinek pro jakoukoli politickou stranu. Jiná věc je, když podobná vyjádření vycházejí z úst těch činovníků sociální demokracie, kteří měli ještě donedávna možnost to ovlivnit,“ říká pro ParlamentníListy.cz Lukáš Jelínek, politolog z Masarykovy demokratické akademie.

„Zeptal bych se paní Benešové, co ona jako místopředsedkyně strany pro potírání těch nešvarů, na které poukazuje, učinila. Naopak místo toho je o paní Benešové známo, že úzce spolupracovala s ústeckou hejtmankou paní Vaňhovou a se sociálními demokraty v Ústeckém kraji, což je z mého pohledu společně s Prahou ten nejproblematičtější sociálně-demokratický region. Jakkoli bych podobné kritice neupíral prostor, tak od paní Benešové nezní z mého pohledu dvakrát věrohodně,“ podotýká Lukáš Jelínek.

Požadavek na shánění peněz na kampaň pro hejtmany nezazněl

V procesu s Davidem Rathem může opakovaně zaznít, že hejtmani dostali od vedení ČSSD pokyn, aby sháněli peníze na kampaň. „Když to neřekne David Rath, tak to řekne Jaroslav Palas, který nyní spolupracuje se zemanovci, nebo se tato teze objeví od novinářů. Sociální demokracie se k tomu bude muset znovu postavit a předpokládám, že Bohuslav Sobotka prohlásí, že ten výrok takhle nikdy nezazněl ani tak myšlen nebyl, že v debatách se mluvilo jen o koordinaci působení sociálně-demokratických hejmanů,“ očekává politolog Lukáš Jelínek.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jiří Hroník

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Viděla očkování Babiše. ,,Ty kecy, to už ne.” Vakcinace očima lékařky: Sputnik i stavy ,,po opici”

4:44 Viděla očkování Babiše. ,,Ty kecy, to už ne.” Vakcinace očima lékařky: Sputnik i stavy ,,po opici”

Velkokapacitní očkovací centrum v pražské hale O2 Universum, které začne fungovat později než se plá…