Zaorálek sjel Kalouska kvůli cisterně na letišti. Prý je příště na řadě Temelín

11.06.2013 15:30

Šéfka sněmovny Miroslava Němcová (ODS) dnes při zahájení schůze poslanců poděkovala všem, kteří pomáhali lidem postiženým záplavami. Její slova prý patří i těm poslancům, kteří v krajích přidali při odstraňování škod ruku k dílu. Pietní atmosféru ovšem na to rozčísnul místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek, který se pustil do ministra financí Kalouska kvůli kauze ruského podnikatele Torubarova. A ve sněmovně bylo rázem veselo...

Zaorálek sjel Kalouska kvůli cisterně na letišti. Prý je příště na řadě Temelín
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek řeční ve sněmovně
reklama

Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) dnes poslancům ukázala, že má srdce na svém místě. Přestože třeba poslanci ze sociální demokracie na svém brífinku ještě před zahájením jednání sněmovny uvedli, že by nechtěli téma povodní zneužít k politickým hrátkám a i když nyní nabízejí ostatním zákonodárcům pomoc, pokud bude potřeba přijmout opatření legislativní povahy, k povodním se vrátí až později, Němcová toto téma nastolila hned na začátku schůze.

„Chtěla jsem vyjádřit soustrast těm, co přišli o povodních o někoho blízkého, chtěla jsem poděkovat všem, co jakýmkoliv způsobem pomáhali, ať jde o pracovníky integrovaného záchranného systému, policii, obecní zastupitelstva, média... Chci poděkovat každému jednotlivci z vás. Proto vám všem, kteří jste přispěli k řešení problémů, tak vám, vážení poslanci, děkuji,“ uvedla Němcová.

Tématu povodní se poté ujal i někdejší premiér a nynější šéf NS-LEV 21 Jiří Paroubek. Uvedl třeba, že po volbách noví lidé objevují Ameriku, ovšem on by chtěl sněmovně připomenout, že stát musí mít právní názor při vykupování pozemků, a to z důvodů budování protipovodňových opatření, kdy by stát a obce měly nabízet vytopeným lidem náhradní pozemky na výstavbu nových domů mimo záplavové oblasti.

„O tomto problému ví dobře třeba ministr zemědělství a ten by mne mohl podpořit,“ poznamenal Paroubek, jehož návrhy ale sněmovna zamítla. Paroubek přitom ocenil fungování státní správy při záplavách, ani vláda podle něho neudělala viditelné chyby.

Třeba budete chtít, aby Temelín zvýšil provoz

Téma povodní poté náležitě obměnil až Lubomír Zaorálek z ČSSD. Připomenul totiž dost výrazně kauzu ruského podnikatele Alexeje Torubarova, v níž se angažoval poněkud netradičně ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

"Pokud došlo k tomu, že na sebe pan ministr nějakou odpovědnost za to, co se tam (na letišti) dělo, bral, tak by mě zajímalo, na základě čeho to učinil. Jestli proto, že je hlavním akcionářem Letiště Václava Havla, ale podle stejné logiky by mohl zítra volat do jaderné elektrárny Temelín a říci, že na svou odpovědnost bere to, že se má zvýšit výkon jaderného reaktoru," zahřímal k tomu do sněmovního mikrofonu Zaorálek s tím, že stejně jako Kalouska poslechnul pozemní personál nebo řízení letového provozu na letišti Praha, tak stejně ho zítra může poslechnout někdo v jaderné elektrárně Temelín.

"A my se pak můžeme divit, co se bude dít a pan ministr nám zase bude vysvětlovat, že bere na sebe odpovědnost za to, že možná bude pozdě... Tady si bere do rukou věci a pravomoci, které mu nepřísluší. Musím připomenout, že takto podobně jako u Torubarova se zachoval pan ministra Kalousek i v kauze Vlasty Parkanové,“ uvedl rázně Zaorálek, přitom Kalousek seděl za jeho zády a ani se nesnažil o to, aby cokoliv k případu poslancům v plénu vysvětlil.„Je docela důležité, abychom se touto kauzou zabývali,“ zavelel nakonec Zaorálek s tím, že navrhuje tento bod zařadit jako téma do schůze, což mu ale téměř o hodinu později poslanci neodhlasovali. Zaorálek ovšem navíc nabídl, aby se sněmovna zabývala i nedávnou zahraniční cestou Petra Nečase do Ruska. To mu ale také u kolegů neprošlo.

Komunistka: Zabývá se tím Helsinský výbor

„Mne nezajímá, zda má pan ministr Kalousek řidičák na cisternu, ale chtěla bych připomenout, že se případem Torubarova zabývá i Helsinský výbor,“ dodala nakonec k ostrým slovům Zaorálka komunistka Zuzka Bebarová – Rujbrová. I ona žádala, aby se poslanci operacemi Kalouska kolem Torubarova zabývali.

V kauze ruského podnikatele Torubarova jde o to, že na poslední chvíli se ministři české vlády pokusili v květnu přímo na letišti Václava Havla zastavit ruské letadlo, na jehož palubě byl vydávaný ruský podnikatel Alexej Torubarov. Personál letiště dokonce na pokyn ministra financí Kalouska před ruské letadlo přistavil cisternu, aby zabránil jeho vzlétnutí. Nakonec ale v bitvě nervů česká strana couvla a letadlo odletělo.

Na Alexeje Torubarova, podnikatele z Volgogradu, byl v Rusku kvůli obvinění ze zpronevěry vydán mezinárodní zatykač. On sám tvrdil, že do Česka utekl před ruskou mafií a tajnou policií. Jenže jeho extradici, tedy vydání k trestnímu stíhání či výkonu trestu do Ruska, podepsal ministr spravedlnosti Pavel Blažek, a to dokonce již v dubnu. Server Lidovky.cz nedávno připomenul, že tak Blažek učinil i přes nesouhlas lidskoprávních organizací a fakt, že Rakousko, kde podnikatel pobýval dříve, jeho vydání do Ruska odmítlo.

„Jenže o osud Torubarova, který čekal na rozhodnutí rok ve vazbě, se začal zajímat ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). Případ se dostal i na jednání vlády a ministři se dohodli, že vydání zarazí. Ministr vnitra Jan Kubice proto volal policejnímu prezidentovi Martinu Červíčkovi s tím, aby za každou cenu Torubarova dostal zpět. Ale už bylo příliš pozdě,“ uvedl k případu server Lidovky.cz koncem května.

O klubu LIDEM příště

Co se týče samotného hlasování o programu schůze, tak třeba zákonodárci vyřadili z nynější schůze sněmovny novelu jednacího řádu, podle které by si mohla strana LIDEM založit poslanecký klub i s příspěvky na činnost. Další odklad projednávání předlohy ohledně LIDEM navrhla ODS. Vetoval ji v březnu Senát, koalice by nyní zřejmě nenašla ve sněmovně dost hlasů pro její potvrzení, poznamenala ČTK.

Občanským demokratům se ovšem nepodařilo opětovně odložit projednávání novely tiskového zákona, která by měla opozičním zastupitelům zaručit prostor v obecních listech. V dolní komoře leží od prvního kola projednávání už déle než rok. Poslanci ale nepodpořili ani návrh Věcí veřejných, aby se předlohou zabývali ve druhém čtení pevně už dnes.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Olga Böhmová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sledovačky, odposlechy, Faltýnkovi blízký podnikatel a velký byznys. Nové skutečnosti třaskavé kauzy

16:40 Sledovačky, odposlechy, Faltýnkovi blízký podnikatel a velký byznys. Nové skutečnosti třaskavé kauzy

EXKLUZIVNĚ Redakce již dvakrát informovala o takřka šest let trvající kauze Vidkun, kterou tehdy rea…