Zastupitelé mají odstoupit. Proč čekat, až je zavřou, zlobí se Stropnický

12.6.2010 7:44 dop.

Dva ze žižkovských zastupitelů pravděpodobně zneužili pravomoc veřejného činitele. Po obdržení obvinění si vzali dovolenou a ve svých funkcích setrvávají.

Zastupitelé mají odstoupit. Proč čekat, až je zavřou, zlobí se Stropnický

Vedení Prahy 3 čekají zřejmě v následujích dnech a týdnech horké chvíle. Tamější místostarosta Jan Šmíd a vedoucí odboru výstavby žižkovské radnice Karel Urban (oba ODS) byli totiž obviněni z přijetí úplatků a zneužívání pravomoci úřední osoby.

Zastupitelé mohli způsobit škody až do výše deseti milionů korun. Oba ale obvinění popírají a ihned po jeho obdržení proti němu podali stížnost. Následně si prý vzali dovolenou, aby se mohli věnovat detailnímu probírání případu se svými právníky.

Podle policie je problémem posuzování přestavby dělnické ubytovny v Malešické ulici. U té Urban nařídil demolici i přesto, že k tomu podle policie neměl ze zákona právo.

Radnice mlží

Žižkovská radnice ale korupční obvinění popírá. "Nevím o žádné korupční kauze, ani o žádném obvinění z braní úplatků v této souvislosti. Vím, že byl obviněn ze zneužití pravomoci úřední osoby, kterým neměl podle názoru vyšetřovatele přivodit prospěch sobě, ale veřejnému rozpočtu," sdělil Parlamentnimlistum.cz mluvčí městské části Praha 3 Jiří Sotona.

Podle něj dali již Šmíd i Urban na základě obvinění k dispozici své funkce, v nich však zatím zůstávají. "V případu nenastaly žádné nové relevantní skutečnosti," prohlásil Sotona s tím, že radnice čeká na vyjádření právníků obou obviněných. Do té doby tak Šmíd i Urban ve svých funkcích formálně setrvají. Ti se nechtějí k podrobnostem vyjadřovat.

Stropnický: Nechci čekat, až je zavřou

Některým zástupcům městské části se ale jednání obou obviněných ani radnice nelíbí. Odsoudil jej například zastupitel Matěj Stropnický (SZ). "Myslím si, že by oba měli odstoupit. Proč čekat, až je zavřou?" vyjádřil se pro Parlamentnilisty.cz proti postupu radnice.

Policie podle něj měla relevantní důvody k tomu, aby zahájila vůči oběma zastupitelům trestní řízení.

Dovolená? Neslýchané, rozčiluje se Stropnický

A Stropnický nesouhlasí ani s tím, že se Šmíd ani Urban k obvinění ani následné stížnosti proti němu nevyjádřili. "Měli by mít tolik cti, že předstoupí před novináře a vysvětlí svou stížnost, a ne si proboha vzít dovolenou," rozhořčil se Stropnický.

Více čtěte:
Korupce v obcích by nerostla, reaguje Svaz měst a obcí na Klausovo veto

Žádný zákon nás před korupcí neochrání, říká senátor Horník

Foto: Hans Štembera

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jas

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jihočeský kraj: Na výlet do Písku, Blatné, Vodňan i Strakonic

22:02 Jihočeský kraj: Na výlet do Písku, Blatné, Vodňan i Strakonic

Astronomické léto je v plném proudu, škola končí a tropické počasí ustupuje středoevropskému létu. N…