Vojáci v krizi. Výstroj shání za své. Nadávají "tlustému papalášovi" Vondrovi

27.09.2011 7:49 | Zprávy

Česká armáda - bosá armáda. Ještě nedávno se naši vojáci smáli, když proti nim protivník v Afghánistánu útočil bosý a v hadrech a nyní už jsou na tom do značné míry stejně. Muži a ženy české armády si musí své uniformy kupovat v army shopech, a za své vlastní peníze. Část úředníků a vysokých důstojníků, kteří jsou zaměstnáni v kancelářích, si je přitom často berou po tuctech i pro své rodiny. Trpí tím úroveň armády, citelně klesá její morálka. A to je katastrofa i z politické stránky věci.

Vojáci v krizi. Výstroj shání za své. Nadávají "tlustému papalášovi" Vondrovi

„Svoji výstroj si nyní pořizuji stejným způsobem, jako příslušníci našich aktivních záloh," řekl pro ParlamentníListy.cz kapitán Roman Gavlas z Velitelství vojenské policie Stará Boleslav. A ve svých výtkách není zdaleka sám.

Budu smrdět jako prase

„Máme možnost nafasovat si jen jedno tričko na rok a to ještě v nemožných velikostech. Co mám ale dělat, když teď pojedu v deštivém podzimu na čtrnáctidenní cvičení do hor? Až budu promoklý durch, nebudu se mít ani do čeho převléknout a navíc budu smrdět jako prase? Uvědomuje si to vůbec ten tlustý papaláš na obraně, který se místo o nás stará jen o své politické přežití?" rozčiluje se další příslušník Vojenské policie (VP). Své jméno si ale nepřál sdělit, aby kvůli kritice řízení resortu obrany Alexandra Vondry při plánovaných kritizovaných kontroverzních změnám ve VP nepřišel o místo.

Jiný příslušník VP tak dlouho nemohl sehnat ve výstrojním skladě černé tričko (VP nosí pod uniformou trika černé barvy, na rozdíl od zbytku armády - pozn. red.), až situaci vyřešil tím, že si s sebou na cvičení vzal černé tričko, které si koupil v pivovaru Svijany. „Byl na něm sice velký znak pivovaru, ale to při zapnuté blůze nebylo vidět. Jenom jsem se modlil, aby někoho z velitelů nenapadlo vydat rozkaz jít na zaměstnání jen v triku, bez blůzy. Naštěstí letošní rok moc teplé léto nebylo," popsal svůj improvizační výkon ParlamentnímListům.cz voják.

Ani ponožky nejsou

Se svou frustrací se redakci svěřil i příslušník protiletecké brigády. „Protože nesloužím u vybraných jednotek, co jezdí do misí, nemám nárok ani na goretexové nebo jiné zvláštní doplňky, např. teplé flísky. V terénu ale sloužím po celý rok stejně jako ti, co jezdí do misí," stěžuje si trpce specialista. Navíc má problémy sehnat jen obyčejné ponožky, ani ty totiž v armádních skladech prakticky nejsou. O speciální obuvi do vlhka ani nemluvě.

Někteří vojáci se na vzniklou krizi resortu obrany dívají se šibeničním humorem hodným úředního blba Josefa Švejka. „Můžeš si koupit dva páry ponožek na rok nebo 100 kusů kravat - možná ještě nejsou omezeny počtem. Jinak veškerý materiál je možno zakoupit v prodejnách Excalibur army, za peníze. Výstrojní body (na nákup výstroje, vojáci je fasují - pozn. red.) si pak ponecháš jako pexeso, popřípadě se dají sbírat a vyměňovat," píše na Facebooku Milan Dekereš.

Čtěte také:

Zničené zdraví kvůli mizerné výstroji

Kritikou vojáci nešetří ani materiál, ze kterého je jejich výstroj vyrobena, i jejich celkovou zastaralost. „Pořád se šijí blůzy polních stejnokrojů s kapsami na prsou. Přitom když si nasadíte bojovou vestu, případně balistickou ochranu, tak se do nich nedostanete. To musel vymyslet někdo, kdo nebyl nikdy nasazen v misi," připojuje se s kritikou Vladimír Zahrádka.

Problémy jsou však i se speciální výstrojí, která je mnohdy kopírována ze zahraničních vzorů. Například pouštní boty, fasované vojáky odlétajícími do bojů v Afghánistánu, jsou natolik spolehlivým prostředkem ke zničení nohou, že si vojáci ihned po příletu na základny kupují v tamních armyshopech cizí armádní boty - také za své peníze. „Zjistili jsme, že konstrukce, materiál, vybavení a celkový komfort obouvání jsou v tomto případě již překonané a neodpovídají trendům obuvi v zahraničních armádách," přiznává ParlamentnímListům.cz chybu Petr Harašta ze sekce logistiky, spadající přímo pod Vondrův resort obrany.

Tyto boty, ale i jiné výstrojní součástky, například britské taktické vesty nebo přilby, si přitom bojovníci pořizují s vědomím, že je po návratu domů mohou s klidným svědomím vyhodit nebo s nimi chodit tak maximálně na houby: české vojenské řády totiž přísně zakazují, že by vojáci mohli používat za vlastní peníze koupenou cizí výstroj, byť by byla lepší, než je ta vlastní, fasovaná. Toleruje se to tak zatím - do prvního průšvihu - jen v misích.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Blahuš

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„V Moskvě se musí smát.“ Zpráva BIS nedopadla dobře

9:45 „V Moskvě se musí smát.“ Zpráva BIS nedopadla dobře

Směs dezinformací, recyklace starých věcí a neověřitelných informací. Takto kritická slova zazněla n…