Penězům zvoní umíráček. I u nás, jak dokládají čísla. Co bude dál? O tom se jen spekuluje

13.02.2015 20:01 | Zprávy

Již několikrát si zde mohli pravidelní čtenáři přečíst různé scénáře a otazníky nad tím, zda lidstvo spěje do fáze, kdy z jeho života zmizí fyzické peníze. Po delší době se k tomuto tématu ParlamentníListy.cz vrací. Jak se totiž zdá z aktuálních čísel, i Česko se k realitě, při které zřejmě nebudou již skutečné peníze hrát prim, blíží. Život bez hotovosti je tak již pro sedm z deseti Čechů reálná představa.

Penězům zvoní umíráček. I u nás, jak dokládají čísla. Co bude dál? O tom se jen spekuluje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Ukázal to aktuální průzkum agentury STEM/MARK pro společnost Home Credit. Šedesát devět procent Čechů si dokáže představit, že by se všechny platby v obchodech uskutečňovaly již zcela bez hotovosti. Řada Čechů je tedy na jedné straně elektronickým platbám nakloněna, zatím ale je i početná skupině těch, co mají k fyzickým penězům stále velmi blízký vztah. Průzkum totiž také ukázal, že ačkoliv by lidé u nás již bez fyzických peněz většinou uměli žít, vadilo by jim to. Minimálně 60 procentům. Největší háček tohoto "pokroku" totiž spočívá v tom, že se tím lidstvo může dostat pod dokonalou kontrolu - nebude těžké zjistit, za co a kolik kdo kde utrácí. O tom, že by úplná kontrola mohla sloužit v krajním případě i restrikcím vůči vzdorným jedincům, ani nemluvě. Ovšem pojďme se vrátit do současné reality a konkrétních čísel.

"Pokud se lidí zeptáte, zda by dokázali hned teď fungovat bez bankovek, je to pro ně velký šok. Řada obchodníků, například majitelů večerek nebo trafik, stále nepřijímá karty. Ale před 20 lety si lidé taky nedokázali představit život bez pevných telefonních linek,“ řekl ParlamentnímListům,cz Daniel Šturm, ředitel marketingu a produktů ze společnosti Home Credit. Ve chvíli, kdy by ale bylo možné platit elektronicky ve všech obchodech, by tuto možnost bez problémů využívalo 47 % dotázaných, 22 % by si s menšími problémy zvyklo. Zcela nepředstavitelné by to bylo pouze pro 17 % dotazovaných.

U sebe mají Češi průměrně stále v hotovosti 200 až 500 korun

Když zůstaneme ještě u aktuálních čísel, která vycházejí z našich peněženek, přestože se ukazuje, že většina Čechů ráda využívá nové způsoby placení, jako třeba bezkontaktní platby, jsme zatím stále zvyklí nosit u sebe i určitou hotovost. Nejčastěji se jedná o částku od 200 do 500 korun, činí tak třetina respondentů. Pouze 16 procent lidí u sebe běžně nosí více než 1 000 korun, naopak celá čtvrtina u sebe nenosí ani dvě stovky. Důvodů, proč mít v dnešní době u sebe bankovky a platit s nimi, prý příliš není. "Jediné, co drží bankovky při životě, je nostalgie a síla zvyku. Pocit, že je potřeba mít u sebe aspoň nějakou hotovost, je v lidech hluboko zakořeněný,“ vysvětlil důvody Šturm. Přitom je v Česku instalovaných přes sto tisíc platebních terminálů, a tak při většině nákupů už lidé kartami platit mohou.

Ale právě počet míst, kde se dá, respektive nedá platit, je klíčový pro vytlačení hotovosti. Nemusí jít o klasické terminály, jak je známe dnes. "Velkou mezeru v akceptačních místech karet tvoří služby, kdy například technik přijede opravit pračku nebo televizi domů. Druhý segment jsou pak tržnice a bazary, kde probíhají tisíce malých plateb denně,“ popsal Šturm a naznačil tak zároveň zřejmý příští vývoj i do těchto oblastí. I proto vznikají nové platební terminály, které lze spojit s mobilními telefony. Platit bezhotovostně tak bude možné kdekoli.

Bezkontaktní placení na vzestupu – Češi tak zaplatili již miliardy korun

Když už zde padla zmínka o bezkontaktním placení, je nutno dodat, že je u nás považováno za něco, co je IN. Když na přelomu loňského a letošního roku vydávala tiskovou zprávu ČSOB a ERA, vyplynulo z ní,  že jen v roce 2014 klienti těchto bank zaplatili bezkontaktně 19 miliard korun.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

13:05 Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

V poslední době přibývá varování před brzkým růstem cen energií a také doporučení, aby si odběratelé…