Průšvih oranžového Sobotky. Odeslal miliardu a přišel Topolánek

16.01.2012 11:34

Šest let stará záležitost může otřást pozicí předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky. Před volbami v roce 2006 předložil coby ministr financí do vlády návrh na to přispět 1,5 miliardou korun na likvidaci ekologických zátěží ve společnosti Škoda Holding. Časopis Týden se teď zabývá podivnými okolnostmi této kauzy.

Průšvih oranžového Sobotky. Odeslal miliardu a přišel Topolánek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka

Dva týdny před volbami v roce 2006 poslal končící Paroubkův kabinet majitelům strojírenské plzeňské Škody bianko šek na 1,5 miliardy. Nad okolnostmi tohoto rozhodnutí se podle časopisu Týden vznáší spousta otazníků i proto, že podíl ve Škodovce tehdy zřejmě držel také tehdejší šéf ČEZ Martin Roman.

Plzeňskou Škodovku si za 800 milionů (prodejní cena státního podílu byla 350 milionů) pořídila před osmi lety společnost Appian Machinery. Zajímavé je, jak se jí podařilo zbavit ekologické zátěže v nabyté firmě. Stát se totiž původně zavázal likvidovat ekoškody v privatizovaných společnostech pouze do výše prodejní ceny podniku.

Do Škody Holding putovalo závratných 11 miliard

V případě Škody Holding však byl nepoměrně štědřejší. Nejprve se zavázal přispět dvěma miliardami, později jeho garance likvidace ekologických škod vystoupala až na 9,5 miliardy korun, tedy až do výše kmenového jmění firmy. Ani to však majitelům Appianu nestačilo a požádali si o další 1,5 miliardu. Tu jim čtrnáct dní před volbami v roce 2006 přiklepla Paroubkova vláda, po nich už se ale řízení státu chopila vláda Mirka Topolánka.

Materiál přinesl do vlády po omezeném připomínkovém řízení tehdejší ministr financí a nynější předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Zatímco tehdejší premiér Jiří Paroubek si na okolnosti navyšování peněz pro Appian nevzpomíná, Sobotka připisuje návrh lidem, kteří přišli ze zrušeného Fondu národního majetku na ministerstvo financí a zabývali se tím ještě ve svém bývalém působišti.

Návrh si úředníci přinesli ještě z Fondu národního majetku

Právě oni podle Bohuslava Sobotky tento požadavek předložili. „Důvodová zpráva, ve které se vyjadřovali supervizoři, byla kladná. Neměl jsem důvod pochybovat. Navíc – pokud si vzpomínám – jsem tehdy usiloval o vypsání nového výběrového řízení na tuto etapu sanací,“ uvedl šéf ČSSD pro časopis Týden, který však dodává, že v lukrativních sanacích v jednotlivých areálech Škoda Holding pokračovala společnost Geosan.

Anketa

Je Bohuslav Sobotka ten pravý lídr ČSSD?

hlasovalo: 1391 lidí
Celkově tak sanace ekozátěží ve Škodovce stála státní kasu 10,8 miliardy, zatímco likvidace obřích vysoce toxických mazutových lagun v Ostravě, kterou dělá také Geosan, přišla stát „pouze“ na dvě miliardy. Když se stal v září 2006 v první Topolánkově vládě ministrem financí Vlastimil Tlustý, dostal od ministerských inspektorů zprávu, že majitelé Škody některé miliardové položky účtovali dvakrát – Fondu národního majetku a ministerstvu financí.

Za vstřícností státu mohlo být tajné sponzorování ODS a ČSSD

Tlustý však nepodnikl nic a když tento materiál poslal jeho nástupce ve druhé Topolánkově vládě Miroslav Kalousek na policii, tak ta případ později odložila. Vstřícnost státu vůči Škodě bývá dávána do souvislosti s tím, že bývalý manažer Škody Plzeň a pozdější šéf ČEZ Martin Roman se nikdy nezbavil majetkových vazeb na Appian a firmy s ním spřízněné.

V byznysových kruzích se léta špitalo o tom, že Roman pomáhal tajně sponzorovat dvě největší strany, ODS a ČSSD. Časopis Týden proto nastoluje otázku, zda nemohly být i evidentně neobyčejně vysoké platby státu pro Škodovku malou domů pro dlouhodobě neviditelného „dobrodince“ politických stran.

Vytahují se kauzy, které nerespektují ani základní fakta

Spekulace o jakémkoli možném pochybení stranického šéfa vedení ČSSD odmítá takřka jako jeden muž. „Bohužel v poslední době se objevují v souvislosti s předsedou úplně prefabrikované kauzy, které nerespektují ani základní fakta. Autoři by si měli ověřovat, co píší, a nevytvářet virtuální světy,“ reaguje pro ParlamentníListy.cz místopředseda ČSSD i sněmovny Lubomír Zaorálek.

„Je pochopitelné, že s blížícími volbami budou útoky na ČSSD a předsedu, jako její symbol, sílit. Pravidelně se to opakuje. Věřím, že je to opět jen vytváření virtuální reality,“ přidává se pro ParlamentníListy.cz senátor a další místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach, který v tehdejším Paroubkově kabinetu zastával funkci nejen ministra práce a sociálních věcí, ale i místopředsedy vlády.

Podezření z porušení zákona nikdo nekonstatoval

Ani předseda poslaneckého klubu ČSSD nevidí v kauze nic, čeho by se měl šéf strany obávat.„Nevím, jaký cíl časopis Týden má, ale to není podstatné. Důležité je, že nikdo v této věci nekonstatoval ani podezření z porušení zákona ze strany Bohuslava Sobotky,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc.

Místopředseda ODS a bývalý ministr životního prostředí Pavel Drobil připomíná, sanace starých ekologických zátěží jsou závazkem státu z počátku devadesátých let a souvisí s tzv. velkou privatizací. „Původně to byl závazek FNM a po jeho zrušení přešel na ministerstvo financí. Závazek státu na sanaci ekologických škod ´šel´ vždy za firmou, nikoliv za minulým, současným či budoucím akcionářem,“ rekapituluje pro ParlamentníListy.cz Drobil.

Všechny transakce těsně před volbami jsou automaticky podezřelé

Pokud byla uvedená transakce naplněním tohoto závazku státu, potom na ní nic závadného nevidí i při vědomí toho, že každý krok, který jakákoliv vláda učiní těsně v závěru svého mandátu, bývá předmětem různých spekulací. „Pro stát je důležitá kontrola účelného vynaložení prostředků poskytnutých v souvislosti se sanací starých ekologických škod,“ dodává Drobil.

Přísnější měřítko právě v souvislosti s chvatem, s nímž bylo půldruhé miliardy pro Škodu přiklepnuto, má další místopředseda ODS a ministr obrany Alexandr Vondra. „Všechny transakce učiněné velmi těsně před volbami jsou automaticky podezřelé. Proto musí tehdejší ministr financí zdůvodnit, co bylo příčinou takového spěchu,“ prohlašuje pro ParlamentníListy.cz Vondra.

Sotva se tím bude někdo vážně zabývat

„Upřímně řečeno si nemyslím, že by se tím někdo vážně zabýval, protože jak vtipně říkává předseda hospodářského výboru Milan Urban: ´Elektrony nejsou ani oranžové, ani modré, jsou to prostě elektrony´. Koneckonců nikdo se taky neptá na to, za kolik ČEZ dnes umí od někoho koupitstarou teplárnu a prodat mu doly, či od koho nedávno ČEZ uměl koupit za dobrou cenu fotovoltaickou elektrárnu a pro koho to z pohledu předvídaného snížení výkupních cen je nakonec dobrý obchod," uvádí pro ParlamentníListy.cz poslanec ODS Aleš Rádl.

„Elektrony jsou prostě elektrony, a ty musí hlavně téci. A drátů na zem spadlých se dotýká jen ten, kdo neví, co to jsou elektrony,“ dodává ještě. 


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nad regály bez banánů Čechům došla slova. A peníze

14:01 Nad regály bez banánů Čechům došla slova. A peníze

Nejsou banány a jejich cena roste. V plzeňském supermarketu došla leckterým Čechům slova, případně v…