Markéta Šichtařová, ředitelka NEXT finance, ekonomka a finanční analytička připomíná, že svět se lidem jeví jako virtuální realita, v které vše funguje jinak, než si myslíme.
„Měli jsme s manželem pocit, že se tady lidem servírují obecná moudra o důchodové a zdravotní reformě, nebo o nezbytnosti eura a eurozóny, kterým mají všichni věřit, a že ve skutečnosti je to fikce. Od lidí se očekává, že budou šlapat jako poslušné ovečky, tak, jak se to politikům hodí, a že budou věřit všem legendám, které se jim předloží. Rozhodli jsme se risknout, že budeme – doufáme, že jen obrazně – upáleni na hranici jako Giordano Bruno, protože bourání těchto celospolečenských legend pozoruhodně osvobozuje. Navíc zkušenosti ze starých demokracií ukazují, že skutečně rozvinuté země obyčejně nikoho k ničemu nenutí,“ říká Šichtařová.
Do politiky jde člověk proto, že ho přitahuje moc nebo peníze
A pokračuje úvahou na téma proč vůbec člověk vstupuje do politiky.
„Buď ho přitahuje moc, nebo peníze. Když chce někdo v politice získat peníze, potřebuje úplatky; když chce získat moc, tak mu stačí pocit, že si z něj ostatní sednou s prominutím na zadek. A pokud někdo vstoupí do politiky s úmyslem, aby věci sloužily lidem, patří podle mého odhadu do zlomku zhruba pěti procent. Z těch pěti procent další polovina posléze odpadne. Lidé, kteří jdou do politiky s původně čistými úmysly, časem zjistí, že každé prosazení jednoho užitečného opatření vyžaduje zároveň jednu věc na hraně morálky. Prostě se to musí něčím vykoupit,“ popisuje současný stav Markéta Šichtařová.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ahe, olb