Ještě mrazivější začátek roku: Lučanského prý na cele zbili, málem vykopli oko z hlavy. To nejhorší se teprve mělo odehrát. V nemocnici

01.01.2021 12:54

AUDIO Zástupci slovenské vlády, zejména ministryně spravedlnosti Mária Kolíková, už několikrát odmítli, že by byl někdejší policejní prezident Milan Lučanský během vazebního stíhání napaden. Šlo o incident z počátku prosince, po němž Lučanský skončil v nemocnici. Tamní renomovaný novinář Milan Žitný však nabídl svou verzi. A to bez jakýchkoli vytáček nebo dvojsmyslů.

Ještě mrazivější začátek roku: Lučanského prý na cele zbili, málem vykopli oko z hlavy. To nejhorší se teprve mělo odehrát. V nemocnici
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Novinář a bezpečnostný analytik Milan Žitný

Anketa

Která pohádka si zaslouží zamknout do trezoru a nevysílat?

hlasovalo: 10945 lidí
Jak Žitný v telefonátu s novináři Pravdy.sk sdělil, „ten obsah obvinění (proti Lučanskému) je tak vágní, že každý zkušený vyšetřovatel řekne, že něco takového by si nedovolil předložit,“ konstatuje s tím, že jde o jediné svědectví, staré několik let, bez jakýchkoli dalších důkazů.

Z hlasu Žitného je patrné nejen rozhořčení, ale především vztek poté, co Lučanský zemřel. „Že byl poslán do vazby, to je nehoráznost, kterou jsem za třicet let od revoluce nezažil!“ podotýká.

Následně se věnuje dění z 10. prosince, kdy se veřejnost poprvé dozvěděla o hospitalizaci Lučanského. Oficiální verze přitom hovořila o úrazu během cvičení. Tomu však Žitný absolutně nevěří.

„Pravda je taková, že generál Lučanský ve své cele porušil jistý denní pořádek, kdy mají nařízeno ležet, nebo naopak neležet na posteli, například. Na to ho dozorce upozornil, došlo ke slovní potyčce, ke strkanici, dozorce si zavolal další kolegy a ti ho zbili tak, že ho domlátili, dokopali do obličeje, kopali ho do těla, že ho museli převézt do prešovské nemocnice, kde to ale nebyli schopni řešit, tak ho převezli do Ružomberku,“ popisuje až neuvěřitelné skutečnosti Žitný.

Ani tímto převozem prý věc neskončila.

„Tam v nemocnici dokonce byla eskorta tak drzá, že ho shodili na židli, jelikož si odmítal sednout, tak ho strčili tak, že spadl, ztratil vědomí, takže se narychlo muselo dělat CTčko. A teď mi někdo bude tvrdit, že všechno bylo v pořádku? Tam přece mělo okamžitě přijít trestní řízení!“ dodává Žitný.

Směrem k zástupcům Matovičovy vlády pak letí věta: „Zabili jste mi kamaráda.“

Bývalý slovenský policejní prezident Milan Lučanský, jenž se v úterý pokusil ve vazbě v Prešově o sebevraždu, ve středu zemřel. Opoziční poslanec za stranu Smer Ľuboš Blaha však naznačuje, že smrt Lučanského mohla být vražda a požaduje, aby byl premiér Igor Matovič zatčen. K němu se přidává také bývalý premiér Robert Fico, jenž hovoří o nutnosti Matoviče „z úřadu vyhnat“. Přitom, pár hodin před sebevraždou generála si slovenská prezidentka Zuzana Čaputová pochvalovala, jak se justice znovu nadechla.

Anketa

Která z mrtvých osobností Vám nejvíce schází?

hlasovalo: 37621 lidí
ParlamentníListy.cz hovořily rovněž s mužem, jehož dostal Lučanský za mříže. Jde o bývalého šéfa největšího vraždícího komanda ve slovenských dějinách, o doživotně odsouzeného Mikuláše Černáka. Ten čtenářům PL sdělil, že o žádnou vraždu nešlo, což prý probíhající vyšetřování jednoznačně prokáže.

Po Lučanského pokusu o sebevraždu rezignoval generální ředitel tamní vězeňské a justiční stráže. Na tiskové konferenci však odmítl jakékoli pochybení systému.

Vizitka Milana Lučanského

Svou policejní službu Milan Lučanský začal v roce 1989 jako frekventant PÚ VB v Pezinku. V roce 1990 se stal starším inspektorem VB. Později přešel do Martina. Od roku 1997 byl starším referentem operativního oddělení v Žilině. V roce 2004 se stal vedoucím oddělení odhalování odboru boje proti organizované kriminalitě STŘED na Úřadu boje proti organizované kriminalitě. V roce 2008 se stal ředitelem odboru STŘED. V roce 2012 se stal zástupcem ředitele Úřadu boje proti organizované kriminalitě. V letech 2012 až 2016 byl 1. viceprezidentem Policejního sboru. Po nástupu vlády Ivety Radičové od policie odešel. V letech 2016 až 2018 byl generálním ředitelem sekce Skis MV SR (Sekcia kontroly a inšpekčnej služby).

Během svého působení vyšetřoval například Mikuláše Černáka. Podle svých slov se měl podílet také na vyšetřování skupin kolem Ivana a Karola Mellovcových nebo skupiny zvané Sýkorovci.

Dne 7. října 2015 vláda schválila jmenování Lučanského do generálských hodností.

V letech 2018–2020 byl slovenským policejním prezidentem.

Status rodiny z 30. prosince 2020
 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

A vy máte řešení klimatické změny která nepočká?

Zatím to vaše řešení ubližuje nemajetným lidem. Nebo jste před lety nausilovali o změnu kotlů z pevných na plyn či elektrické kotle ???? Ty plynové plánujete zrušit, či ne ?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trpte, Zelení: Uhlí na dračku. 700 Kč za hnědé. Pořadníky? Zde je pravda

10:54 Trpte, Zelení: Uhlí na dračku. 700 Kč za hnědé. Pořadníky? Zde je pravda

Černé uhlí v rozmezí 1 500 až 2 000 korun za metrák, hnědé za sedm stovek a je o něj stále velký záj…