Jiří Svoboda: Bělobrádku a Hermane, podívejte se na tuto mapu Česka podle Konrada Henleina a řekněte, zda se vám líbí

30.07.2017 19:15 | Zprávy

POLITIKA Z NADHLEDU JIŘÍHO SVOBODY V předvolebním létě byl nejvýznamnější politickou událostí minulých dvou týdnů „rozvod“ lidovců a hnutí STAN. Jiří Svoboda vnímá jejich spojenectví jako nepovedený pokus Starostů uchytit se po odchodu od Miroslava Kalouska ve spolupráci s jinou stranou. Víra lidovců ve společný projekt byla podle něj vyloženě naivní. Lidovci podle Svobody vždy vnímali svou roli úplně jinak, a velmi dobře jejich postoje dnes dokáže artikulovat Jiří Čunek, jehož slovy si bývalý předseda KSČM v pravidelném nadhledu několikrát vypomohl.

Jiří Svoboda: Bělobrádku a Hermane, podívejte se na tuto mapu Česka podle Konrada Henleina a řekněte, zda se vám líbí
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Režisér Jiří Svoboda

V posledním týdnu se ze všech českých politických stran nejvíce mluvilo o KDU-ČSL. Měl podle vás šanci na úspěch její společný projekt s hnutím Starostové a nezávislí? A jaké voliče mohl oslovit?

Projekt byl, podle mého názoru, především otázkou ambicí politické špičky STAN. Hnutí má samo o sobě zanedbatelný pevný voličský elektorát a jeho představitelé působí v celostátní politice pouze díky TOP09. Ve volbách by nešlo o synergický efekt, nýbrž o pokus o výtah představitelů STAN do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR na základě preferencí KDU-ČSL. Vedení Lidové strany se nechalo zvábit představou, že koalicí získá vliv v sekulárních českých oblastech, kde se prosazují občanské strany a KDU-ČSL má tradičně nižší preference.

Takto vykalkulovaná koalice by s vysokou pravděpodobností na potřebných 10 % hlasů nedosáhla. Bylo by velmi těžké vytvořit programový kompilát stravitelný pro voliče. I když KDU-ČSL nedeklaruje svůj těsný vztah ke katolické církvi, je geneticky zakotven v její tradici i ve vědomí převážné většiny občanů. Programové spojení se STAN, žijícím dosud v nerozporné symbióze s hnutím Miroslava Kalouska, by vyžadovalo velké korekce buď na jedné, nebo na obou stranách této koalice z rozumu. Jiří Čunek to pojmenoval přesně: „Když strany kandidují spolu, musí také vyjadřovat společný program. Nedávno jsem někde slyšel, že společně prosazujeme liberální hodnoty. Ale lidová strana nikdy žádné liberální hodnoty neprosazovala. Jsme křesťanská konzervativní strana.“ (Rozhovor Právo 22. 7. 2017).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

720 tisíc z dotace do vlastní kapsy. Bohatý manažer Autoklubu prý pravidla neporušil

11:26 720 tisíc z dotace do vlastní kapsy. Bohatý manažer Autoklubu prý pravidla neporušil

Daňoví poplatníci v rámci dotací, které rozděluje stát, finančně zajišťují i významné manažery. Parl…