Studenti se bouří: Sobotka chce do čela kraje posadit bývalého politruka

01.12.2013 21:43

Osoba nejpravděpodobnějšího kandidáta na post hejtmana Plzeňského kraje Václava Šlajse s ohledem na jeho komunistickou minulost budí nevoli nejen u politických vězňů nebo silně pravicově smýšlejících lidí, ale také studentů. Pro ParlamentníListy.cz se vyjádřili dva z nich.

Studenti se bouří: Sobotka chce do čela kraje posadit bývalého politruka
Foto: Archiv Václava Šlajse
Popisek: Václav Šlajs

Podle Lukáše Týnovského, který studuje na Fakultě aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni a je členem Strany svobodných občanů, je vůbec smutné, že někdo s takovou minulostí, jako je Václav Šlajs, vůbec pomýšlí na pozici hejtmana kraje. „Překvapuje mne, že takoví lidé se po listopadové revoluci vůbec pouštějí do politiky. A navíc místo KSČM, přičemž písmeno M bych dával do závorky. Neznám nikoho z mého okolí, který by z jeho volby byl nějak nadšený - a studenti už vůbec ne. Zdá se mi, že ČSSD je stranou takových soft-komunistů, když přemýšlí o postu bývalého politruka a na celostátní úrovni pak třeba zrušení lustračního zákona.“

Podle Lukáše však je potřeba takovéto lidi porazit třeba právě ve volbách. Je osobně i jejich ideje. “Ti, co i po čtyřiceti letech tady pomýšlí na socialismus, už by bylo třeba odvézt na smetiště dějin.“

Prozření hejtmana Chovance

Student Fakulty elektrotechniky Západočeské univerzity v Plzni Jakub Kylián říká: „Po předčasných volbách, které vyhrála, nebo prohrála ČSSD - pan Sobotka prohlašoval, že bere minimálně třicet procent - by se měl stát hejtmanem Plzeňského kraje člověk, který do roku 1989 byl aktivním členem KSČ a po dobu několika let i důstojníkem komunistické armády, kde vykonával funkci předsedy útvarové organizace KSČ. Člověk, který v roce 1989 ukončil studium na Vysoké škole politické ÚV KSČ. Tento člověk by měl nahradit odcházejícího hejtmana Milana Chovance, který míří do poslaneckých lavic a nejspíše i na některé z ministerstev. Toho pana Chovance, který nejdříve lhal o tajné schůzce v Lánech a pak nejspíše díky nějakému osvícení prozřel a všechno takříkajíc vyklopil. Hold odkud vane silnější vítr… Avšak zpátky k věci. Pan Šlajs sice již není členem KSČM, ale ČSSD. Ale kromě barvy partaje v tom moc velký rozdíl není. Stačí si jen vzpomenout, jak předseda ČSSD doufal, že společně s KSČM získají většinu a on bude vládnout sám s jejich podporou, nebo rovnou s nimi? Zrušení lustračního zákona, které začíná ČSSD prosazovat kvůli předsedovi ANO, dláždí snadnější cestičku pro pana Šlajse na ten nejvyšší krajský post a to hejtmanský,“ říká rozezleně pro ParlamentníListy.cz student.

Jakub pak upozorňuje na facebookové stránky petice Politruk hejtmanem, kterou již podepsalo přes 2000 lidí, což není zanedbatelné množství. „Já sám si nedokáži představit, že člověk, který byl aktivním členem KSČ a u kterého se nejednalo o mladický omyl, či krátkodobé zatmění smyslů, se chce stát hejtmanem kraje, kde jsem vyrůstal a kde žiji. Nedokáži si představit, že člověk, který zastával dosti vysokou funkci a vědomě chtěl spojit svůj život s aktivní službou pro diktaturu, která zde 41 let systematicky pošlapávala lidská a občanská práva a svobody, se stane hejtmanem. Já osobně děkuji Bohu, že jsem tuto dobu nezažil. Dobu, kdy převládalo donašečství, strach, nesvoboda, politické věznění, zatýkání, šmírování apod. Již od základní školy se intenzivně zajímám o historii, tudíž nejsem žádným negramotem, který by nevěděl, co se tady 41 let dělo a stávalo. Jsem strašně rád, že tento názor nemám sám, ale sdílí ho stovky dalších lidí,“ dodává.

Nevolíme, ale nadáváme….

„Avšak jsou tu některá ale. Pan Šlajs byl řádně zvolen v krajských volbách a tudíž by si někteří jedinci, kteří proti němu teď zbrojí, měli sáhnout do svědomí a říct si, vždyť já jsem ho vlastně volil také - pokud hodil hlas ČSSD a nebo nevolil vůbec. Před několika měsíci zažily podobnou situaci České Budějovice, kdy se hlavně studenti bouřili proti krajské komunistické radní. Přitom to jsou hlavně studenti, jejich valná většina volit nechodí, kteří těmto situacím do budoucna mohou zabránit. Stačí se zvednout z pohodlí svého domova a v příštích volbách jít volit. Ne pana Šlajse, ale člověka, stranu, která by byla jeho alternativou. Pak by se nejen v Plzni, ale i v Českých Budějovicích studenti nebouřili a tyto případy by se nemusely opakovat. Případné protesty jsou tedy z mého názoru jen výkřiky do prázdna a neočekávám, že zde v Plzni by lidé, studenti vyšli do ulic. Vždyť zvolením Babišova hnutí ANO dali Češi jasný signál k tomu, že už jim je jedno, jestli někdo byl či nebyl v StB, nebo jiných složkách komunistické moci a útlaku. Nechci tvrdit že Andrej Babiš byl nebo nebyl agentem StB, o tom přeci rozhodne soud. Hlavním bodem však je to, že lidi to nezajímá a je jim to jedno, a to i studentům. Poté se tedy vlastně nelze ani divit tomu, že člověk, který byl politrukem KSČ, aspiruje na pozici hejtmana Plzeňského kraje.“

Jakub se dále podivuje nad tím, že tato témata jsou mezi studenty velmi málo probírána. Zmínka o volbách, politice, směřování státu, nebo třeba náměstku-radním Šlajsovi je slyšet na chodbách jen sporadicky. Přitom jsou to právě studenti, kteří by se o minulost, budoucnost měli zajímat a tu svou budoucnost vzít do rukou. „Nikdo jiný to za ně neudělá," říká pro ParlamentníListy.cz Jakub Kylián.

„Jedna z největších osob 20 století - Nelson Mandela, říká: Já jsem pánem svého osudu, já jsem své duše kapitánem. Podle tohoto motta by se měla řídit i ta valná většina studentů, ale i občanů, kteří volit nechodí. Protože ať už na politiku a politiky můžeme jakkoli nadávat, pořád jsou to tito lidé, které volíme, kteří rozhodují o směřování naší země a tudíž i o budoucnosti naší, ale v budoucnu i našich dětí. A vlastně díky nám samotným by se situace, která nastává v Plzeňském kraji, nemusela opakovat."

Šlajs: Ještě není rozhodnuto

O vyjádření k protestům proti jeho osobě jsme samozřejmě také pořádali náměstka a radního Plzeňského kraje, Václava Šlajse. „Je to akce, která je založená na lži. Nikdy jsem nebyl zástupcem velitele pro věci politické ani náčelníkem - politrukem, byl jsem jen předsedou komunistické organizace. Ano, vystudoval jsem Vysokou školu politickou, ale nebyl jsem ani v Lidových milicích, ani spolupracovníkem StB. Vyhovuji lustračnímu zákonu. Ve veřejných funkcích jsem od roku 1998, třikrát jsem byl zvolen jako zastupitel kraje za ČSSD, v roce 2000 a 2004 vždy jako lídr kandidátky. Proto si myslím, že je to účelová snaha mne poškodit, zvláště, když autory petice vůbec neznám a oni mne také ne. Je to hra, která se rozehrála i v médiích,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz.

Jak dále dodává Václav Šlajs, o postu hejtmana Plzeňského kraje ještě není rozhodnuto. „Máme tu etický kodex, a pan Chovanec má čas až do druhé poloviny ledna, kdy se rozhodne, zda bude poslancem nebo hejtmanem - souběh funkcí samozřejmě není možný. Bude to v zájmu sociální demokracie i občanů kraje.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To Rakušan nechtěl: Ve věci migrace úder z nečekané strany

13:22 To Rakušan nechtěl: Ve věci migrace úder z nečekané strany

Ministr vnitra Vít Rakušan neříká české veřejnosti pravdu o migračním paktu. Tvrdí to už i koaliční …