Tady se rodí volič AfD. „Nové“ Německo, které TV nepředvádí

22.06.2023 9:44 | Reportáž

Obchod s drogami prováděný dřívějšími přistěhovalci, nepořádek zaviněný novými migranty. Policie v neprůstřelných vestách a nižší životní úroveň, než v bohatších částech Německa. To je město Plauen, česky Plavno, které se nachází v německé spolkové zemi Sasko. Právě tyto „nové“ části Německa začínají ze všech politických stran podporovat nejvíce Alternativu pro Německo (AfD).

Tady se rodí volič AfD. „Nové“ Německo, které TV nepředvádí
Foto: Václav Fiala
Popisek: Zákrok policie v Plavnu

Našinec, zvyklý v Bavorsku na policisty v zeleném, s pistolí a paralyzérem u pasu, ale jinak s rukama za zády, procházejícími ulicemi nebo projíždějícími téměř nepozorovaně městem, je překvapen. Tady přímo v centru a za bílého dne jsou policisté v tmavých uniformách, s neprůstřelnými vestami.

Kdeže loňské sněhy jsou…

„Ještě k tomu chybí samopal jako v Paříži,“ konstatuje neméně šokovaný kolega. A když pátráme po dalších informacích, zjišťujeme od občanů, že ve večerních hodinách je někteří i mají. To ale prý není příliš radno vycházet ven a korzovat po ulicích.

Jsou v centru města, kde je to prý ještě možné. Ale už za bílého dne vidíte, kam spolkový občan raději ani nepáchne – a to nejsou jen parky a uličky historického centra. Velký obchoďák je i přes den poloprázdný a před jeho dveřmi se hromadí nesourodé skupiny mladíků pocházejících z Balkánu nebo střední Asie. A nejsou to žádní včerejší uprchlíci – tihle umí velmi slušně německy. Podle místních tady kvete prostituce, prodej lehkých i tvrdých drog, domlouvají se tu velké kšefty včetně výpalného. Endérácký Bronx.

Vím, že něco takového se začalo ještě před covidem rozvíjet u hlavního vlakového nádraží v Mnichově. Tam si to nenechali líbit a podivné týpky, které poznáte na první pohled, vytlačili policisté neustálými kontrolami na periferii města, mimo centrum.

Jsem pravičák, jsem levičák – bububu…

Jestli to Plavno teprve čeká, nebo už je pozdě, je otázka. Německá korektnost je tady snad ještě větší a kdo je příznivcem AfD, je „radikál“ nebo „pravičák.“ Líbilo by se vám jako policistovi desetkrát, dvacetkrát (i vícekrát) za službu kontrolovat a šacovat toho samého týpka za asistence nadávání ostatních kumpánů?

Do toho pak přicházejí další uprchlíci, neznaje řeč ani způsoby, a učící se, jak se říká, za pochodu. Toto všechno vidí a, řečeno slovy Komenského, příklady táhnou. Lidé z Nigérie, Pákistánu či Afghánistánu nemohou jinam, než do své komunity, protože jiné jsou nepřátelské. Při mixu národností to ani nijak nejde. 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

To je ta vaše podpora firmám?

Vybírat od nich za poplatky pro veřejnoprávní média? Myslíte, že lidé chodí do práce poslouchat rádio nebo se dívat na tv?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Ostatně soudím,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusevemeno , 22.06.2023 12:21:36
že vystoupení z EU se stalo nutností.

|  8 |  0

Další články z rubriky

Bývalá mluvčí na vnitru, teď novinářka. Napíše článek o Babišovi, Rakušan nasdílí. Objednáno?

9:45 Bývalá mluvčí na vnitru, teď novinářka. Napíše článek o Babišovi, Rakušan nasdílí. Objednáno?

Objednal si ministr Rakušan v Bruselu článek proti Andreji Babišovi? Sám expremiér to naznačuje a me…