Květná zahrada v Kroměříži a zahradníci se představili ve filmovém dokumentu

10.02.2018 12:33

Premiéru filmového dokumentu "Květná zahrada rukama zahradníků" navštívili diváci v hojném počtu, sál Kina Nadsklepí v Kroměříži byl i přes vydatnou sněhovou nadílku téměř zaplněný. Projekce se zúčastnil olomoucký arcibiskup Jan Graubner, olomoucký biskup Josef Nuzík a představitelé města Kroměříže, starosta Jaroslav Němec a místostarosta Pavel Motyčka. Půlhodinový snímek o zahradnickém řemeslu v Květné zahradě přijeli do Kroměříže představit i autoři ze Studia Velehrad, Veronika a Martin Müllerovi. Producentem nového dokumentu o Květné zahradě je Národní památkový ústav.

 Květná zahrada v Kroměříži a zahradníci se představili ve filmovém dokumentu
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

Květná zahrada v Kroměříži se často ocitá v pozornosti filmařů, ať už jako scenérie natáčených historických filmů či dokumentů pojednávajících o její historii a kráse. Dosud žádný film se však nezabýval tím, jak se zahrada mění během čtyř ročních období a jak náročné je o ni pečovat. Autoři dokumentu manželé Müllerovi pořizovali filmové záběry v Květné zahradě tři roky, dokument má téměř časosběrný charakter.

Vážené hosty a návštěvníky kina před projekcí dokumentu přivítala Nelly Komendová, ředitelka Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Kroměříži. „Za vznikem dokumentu stojí nemalé úsilí Metodického centra zahradní kultury v Kroměříži, které se mimo jiné věnuje vzorové prezentaci památek zahradního umění, snaží se získat u lidí povědomí o významu zahradní kultury a zvýšit prestiž zahradního povolání,“ uvedla ředitelka Nelly Komendová.

Zahradnice a zahradníci se prostřednictvím filmového plátna podělili o své celoroční zkušenosti z péče o Květnou zahradu. Kroměřížskou památku UNESCO v dokumentu osobně představil kastelán Martin Krčma a hlavní zahradník Pavel Bleša. V úvodu dokumentu se o svůj pohled na zahradu podělila Hana Poková, lektorka z Metodického centra zahradní kultury. „Na Květné zahradě se mi líbí právě ty příběhy,“ zmínila Hana Poková. „Počet zahradníků nebyl nikdy v průběhu historie zahrady nějak velký. Ze začátku zde pracoval jeden zahradník, jeden tovaryš a nespočet pomocníků a nevolníků z lichtenštejnských panství. Dnes se o zahradu stará 15 stálých zahradníků a sezonně pomáhají další brigádníci,“ zaznělo v dokumentu.

Během projekce se diváci například dozvěděli, že v produkčním skleníku se ročně vysadí přes 80 tisíc letniček a 20 tisíc dvouletek, že v zahradě se několikrát ročně zastřihává osm kilometrů vysokých stromových stěn, některé z nich údajně pamatují zakladatele zahrady, biskupa Karla z Lichtensteinu-Castelkorna. Filmaři také podrobně zdokumentovali, jakým způsobem je téměř 15 hektarů zeleně, stromů a květin zavlažováno. „Pro kroměřížskou Květnou zahradu byl v polovině 19. století vybudován Sobělický vodovod, který přiváděl vodu z nádrže v remízku vzdáleném necelé dva kilometry od zahrady,“ uvedl v dokumentu Jiří Janál, archeolog z kroměřížského Národního památkového ústavu.

Pravidelné zahradnické činnosti ovlivňují nejen jednotlivá roční období, ale také příprava na stěžejní momenty návštěvnické sezony. „Stejně jako je zahradnickým vrcholem roku měsíc květen, společenským vrcholem je festival barokní kultury s názvem Hortus Magicus – tedy Magická Zahrada. Dvoudenní slavnost už několik let umožňuje návštěvníkům zažít atmosféru barokní zahrady plné divadla, hudby a tance,“ zaznělo na filmovém plátně.

Součástí večera byla beseda s tvůrci dokumentu, Veronikou a Martinem Müllerovými a představiteli Národního památkového ústavu, kastelánem Martinem Krčmou a hlavním zahradníkem Pavlem Blešou. Diskuse se zaměřila nejen na zahradnické práce a na vznik filmového dokumentu, ale také na vzájemnou spolupráci Národního památkového ústavu, Muzea umění Olomouc a Arcibiskupství olomouckého, dotazy směřovaly také na aktuální dění okolo restitučního řízení v případě Květné zahrady. „Máme tu statek, který jsme jako občané předali do společnosti světového dědictví, a odpovědnost za něj je úkolem všech zainteresovaných stran,“ uvedl kastelán Martin Krčma v odpovědi na otázku vlastnictví Květné zahrady. „Společně spolupracujeme na odkazu světové veřejnosti, pro řadu památek v naší zemi jsme vzorem,“ doplnil Krčma. Během besedy byl několikrát zdůrazněn význam Arcibiskupského zámku a zahrad v celoevropském měřítku památek světového kulturního dědictví UNESCO, právě letos si budeme připomínat 20. výročí zápisu Arcibiskupského zámku a zahrad na prestižní seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Projekce dokumentu byla zařazena i do programu letošní výstavy kamélií, návštěvníci Květné zahrady mohou dokument zhlédnout ve třech sobotních termínech během výstavy Kamélie dell´arte, výstava bude k vidění v Květné zahradě od 23. února do 25. března 2018. Dokument byl rovněž nabídnut k odvysílání České televizi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČT: Petr Dvořák byl potřetí zvolen do nejvyššího vedení Evropské vysílatelské unie

22:50 ČT: Petr Dvořák byl potřetí zvolen do nejvyššího vedení Evropské vysílatelské unie

Generální ředitel České televize Petr Dvořák byl dnes, na valné hromadě, zvolen do nejvyššího vedení…