#LÉTO S AV ČR: Kde se u nás nejvíc chvěje země? Podívejte se přímo do epicentra

25.07.2021 17:59

Karlovarský kraj je proslulý svými zemětřesnými roji, naposledy se tam země znatelně chvěla letos v dubnu. Město Skalná nedaleko Chebu leží v epicentru této oblasti. Geofyzikální ústav AV ČR v něm zřídil expozici, která vysvětluje nejnovější poznatky o zemětřeseních v západních Čechách, způsoby i historii jejich měření. Součástí prohlídky je také návštěva středověké štoly pod hradem Vildštejn, kde je umístěna seizmická stanice.

 #LÉTO S AV ČR: Kde se u nás nejvíc chvěje země? Podívejte se přímo do epicentra
Foto: AV ČR
Popisek: Logo Akademie věd ČR

Městečko Skalná se nachází přímo v srdci naší seizmicky nejaktivnější oblasti. Na skutečnost, že se tu země občas zachvěje, si už místní dávno zvykli. „Je to podobné jako bouřka,“ popisuje zemětřesení průvodkyně Geofyzikálního muzea a zároveň místní obyvatelka Lucie Šetková, „akorát to hlasité dunění přichází ze země, a ne z nebe.“ Muzeum a vzdělávací centrum se nacházejí v historickém statku z 16. století, a chcete-li se dozvědět, proč se zemětřesné roje vyskytují právě zde na západě Čech, jste na správném místě.

Geofyzikální muzeum (ZDE) s přídomkem seizmická expozice Skalná zřídil Geofyzikální ústav AV ČR v roce 2015. Slavnostní otevření se konalo u příležitosti třicátého výročí „slavných“ otřesů s maximálním magnitudem 4,6 z přelomu let 1985 a 1986. Událost tehdy vyděsila obyvatele širokého okolí a způsobila i vysoké materiální škody. „Obvykle je magnitudo okolo tři a půl,“ říká Jana Doubravová, správkyně muzea a vědecká pracovnice Geofyzikálního ústavu AV ČR. Ten zde zemětřesení sleduje už od roku 1962. V okolí Chebu se nachází 25 měřicích stanic tvořících seizmickou síť WEBNET (ZDE), která vědcům pomáhá při studiu těchto nevyzpytatelných přírodních jevů.

„Drtivá většina zemětřesení se odehrává na rozhraní tektonických desek. Naše oblast je výjimečná tím, že na žádném tektonickém kontaktu není. Takových zemětřesení je tedy daleko méně,“ vyzdvihuje Jana Doubravová specifika západočeských rojů. Jako další zajímavost uvádí, že ačkoli je lidé nejsou schopni cítit (většinou pocítí až chvění s magnitudem okolo tří), vyskytují se tu „maličká“ zemětřesení neustále – jejich magnitudo je okolo jedné či dvou. A právě i tyto otřesy přístroje sítě WEBNET zaznamenávají.

Zábava i pro děti

Anketa

Roman Janoušek se přibelhal do vězení. Myslíte, že je na tom zdravotně opravdu tak zle?

hlasovalo: 17950 lidí

Expozice návštěvníky interaktivní formou seznamuje s problematikou měření a studia zemětřesení od teorie deskové tektoniky až po nejnovější poznatky o západočeských seizmických rojích. Na své si přijdou i děti, mohou si vytvořit své vlastní zemětřesení na otřesné desce nazývané „rachtadlo“. Podstatnou část expozice tvoří přístroje, které slouží nebo v minulosti sloužily pro měření pohybů půdy. Vystaveny jsou jak seizmometry, tedy zařízení, která snímají pohyb půdy, tak různá záznamová zařízení od bubnového zapisovače až po nejmodernější digitizéry.

Součástí prohlídky je i návštěva středověké štoly pod hradem Vildštejn (ZDE), kde je už téměř tři desítky let umístěna seizmická stanice. Původně se štola využívala jako zásobárna potravin pro hrad, jakási přírodní lednička. Aby ne, když tu teploměr i v létě ukazuje okolo osmi až deseti stupňů Celsia. Líbit se tu bude opět zejména mladším návštěvníkům – vyzbrojí se helmou (bezpečnost především!) a mohou nakouknout i do čertova kotle, který tu pekelníci nechali na zlobivé děti.

Až si muzeum i štolu do sytosti prohlédnete, nezapomeňte navštívit i románský vodní hrad Vildštejn, kde se nachází například muzeum hasičské techniky, případně zamiřte do některé z místních restaurací. Na to, že je Skalná poměrně malé městečko, jich tu je víc než dost. Nasytí se tak nejen vaše mozkové buňky, ale i žaludky.

Bližší informace naleznete na webu muzea ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lesy Praha: Soutěž o nejlepšího sběrače začíná. Letos sbírá Praha 4, 9, 19 a Praha-Kunratice

19:27 Lesy Praha: Soutěž o nejlepšího sběrače začíná. Letos sbírá Praha 4, 9, 19 a Praha-Kunratice

Pro školy v městských částech Praha 4, Praha-Kunratice, Praha 9 a Praha 19 vyhlašujeme podzimní sout…