Ministerstvo kultury prohlásilo kostel sv. Mikuláše na Kladensku za kulturní památku

18.05.2022 14:21 | Tisková zpráva

Soubor „Kostel sv. Mikuláše“ je výraznou dominantou sídelního celku Hnidousy na Kladensku, má vysokou urbanistickou hodnotu a je vzácným příkladem pozdně secesní sakrální stavby.

 Ministerstvo kultury prohlásilo kostel sv. Mikuláše na Kladensku za kulturní památku
Foto: Ministerstvo kultury
Popisek: Ministerstvo kultury

Soubor tvoří pozemek, jehož součástí je kostel sv. Mikuláše se všemi jeho součástmi, hlavní oltář sv. Mikuláše, boční oltář sv. Rodiny, sousoší sv. Anny, socha sv. Jana Nepomuckého, socha sv. Jana Křtitele a pozemek kolem kostela (parc. 336/1, k. ú. Hnidousy).

Kostel byl postaven v letech 1912 – 1913 díky spolku sv. Bonifáce při Emauzském klášteře. Pozemek pro vznik nového kostela věnovali Břevnovští benediktini, kterým celé kladenské panství patřilo. Kostel se do současnosti dochoval téměř v autentické podobě z doby výstavby včetně historických konstrukcí a velmi zdařilých architektonických a uměleckořemeslných prvků v interiéru ( historická malba, okna i dveře, podlahové krytiny, schodišťové zábradlí , kropenky). Je rovněž důležitým zástupcem tvorby Antona Möllera, z jehož díla je dosud památkově chráněn například kostel sv. Karla Boromejského ve Varnsdorfu, kostel sv. Jana Nepomuckého v Českých Budějovicích, dominikánský kostel Panny Marie Růžencové v Plzni a kostel sv. Bonifáce v Liberci. Ve spektru architektových realizací patří kostel sv. Mikuláše v Hnidousích k jeho charakteristickým dílům.

Cenné jsou také varhany z roku 1897, které se původně nacházely v kostele sv. Václava v Kmetiněvsi. Představují jedny z mála plně funkčních nástrojů Josefa Vanického z Třebechovic s nedotčeným zvukem intaktního píšťalového fondu. Hodnotné jsou i oba dochované zvony z brněnské dílny Rudolfa Manouška. Zvon z roku 1919 je dílem z počátečního období činnosti manouškovské dílny, kdy lila pouze ocelové zvony. Bronzový zvon pochází z roku 1929 a splňuje tehdejší přísné kampanologické standardy. Památkovou hodnotu kostela sv. Mikuláše dále významně navyšuje dochované vnitřní vybavení, zejména oltáře a sochařská výzdoba. Jedná se o velmi kvalitní umělecko-řemeslné práce, které jsou z památkového hlediska neopominutelnou součástí liturgického prostoru.

Ministerstvo ve správním řízení konstatovalo, že předmětný soubor kostela sv. Mikuláše v k. ú. Hnidousy svým charakterem, historickou, architektonickou, urbanistickou i umělecko-řemeslnou podstatou a mírou dochování autentických detailů splňuje podmínky pro prohlášení věci za kulturní památku ve smyslu zákona o památkové péči. Rozhodnutí nabylo právní moci 5. 4. 2022.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

předsednictví EU

Pořád se mluví, jak je to pro nás prestižní a důležité. Ale mění se tím něco i pro vás jako europoslance? Jste třeba víc sledovaní, máte víc prostoru? A není celá událost nebo co to je, příliš přeceněvána?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nejvyšší kontrolní úřad: Peněžní prostředky státu a EU na propagaci zemědělských produktů a potravin

15:13 Nejvyšší kontrolní úřad: Peněžní prostředky státu a EU na propagaci zemědělských produktů a potravin

Výsledky kontroly NKÚ č. 21/15