„Nemluvím, stejně mě neposlouchají“. MPSV v kampani informuje školáky o jejich právech

03.10.2015 13:16 | Zprávy

Téma dětských práv chce školákům prostřednictvím připravené vzorové hodiny občanské výchovy přiblížit Ministerstvo práce a sociálních věcí. V rámci informační kampaně Právo na dětství ji připravilo ve spolupráci s MŠMT, spolkem Vteřina poté a Asociací učitelů občanské výchovy a společenských věd. Rádi by společně zapojili co největší počet škol.

„Nemluvím, stejně mě neposlouchají“. MPSV v kampani informuje školáky o jejich právech
Foto: Martin Kovář
Popisek: Budova MPSV

„Na prvním místě musí být vždy to, co je nejlepší pro konkrétní dítě. Pokud je to možné, má právo znát své rodiče a také má právo na jejich péči. Též má právo svobodně se vyjadřovat ve všech záležitostech, které se jej dotýkají, například u soudu, má právo na pomoc sociálního pracovníka,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

„Úmluva o právech dítěte obsahuje 54 článků. Chceme děti i rodiče seznámit alespoň se základními z nich. Těžko mohou děti svá práva vyžadovat, když o nich ani nevědí,“ uvedla ministryně.

Dětská práva jsou již běžně součástí osnov základních škol, často se ale skrývají pod jinými tématy. MPSV proto připravilo ve spolupráci s odborníky na dětská práva vzorovou hodinu, jejímž prostřednictvím by v rámci probíhající informační kampaně Právo na dětství rádo oslovilo najednou co nejvíce dětí ve věku 13-14 let a jejich rodiče. Na webových stránkách akceproskoly.pravonadetstvi.cz mohou školy mimo jiné využít připravenou metodiku vzorové hodiny, případně čerpat informace při tvorbě hodiny vlastní. Učitelé mají dále k dispozici různé kvízy a domácí úkoly, které mohou děti řešit i s rodiči. Podpora na internetu bude učitelům k dispozici i po skončení této akce, která probíhá od září do konce října.

„Snažili jsme se vytvořit hodinu na téma dětských práv tak, aby žáky skutečně zaujala. I když je tato kampaň časově omezena, doufám, že z dětských práv se stane téma nadčasové,“ dodala ministryně Marksová.

Vzhledem k odbornosti projektu byla třeba meziresortní a odborná spolupráce. Proto MPSV kontaktovalo příslušné odbory Ministerstva školství, které celý projekt podpořilo. Spolupráce na různých úrovních mezi zúčastněnými institucemi a rezorty je základem transformace systému péče o ohrožené děti a rodiny, kterou MPSV v současné době realizuje.

„Občanské vzdělávání s důrazem na principy etického chování je pro děti velice důležité, a to jak pro jejich zdravý vývoj, tak pro jejich sebevědomí a znalosti práv. Uvědomění si svých práv, ale i povinností, přispívá k výchově každého jednoho dítěte v pevného, odpovědného člověka,“ uvedl k tématu podpory dětských práv ve vzdělávacím procesu náměstek ministryně školství pro vzdělávání Jaroslav Fidrmuc.

Konečná práce a zodpovědnost za úspěch projektu „Nemluvím, stejně mě neposlouchají“ je ale na samotných učitelích. Na nich záleží, zda téma děti skutečně osloví a co si z něj odnesou. Proto MPSV těší, že se podařilo do projektu zapojit Asociaci učitelů občanské výchovy. „Snažíme se z dětí vychovat sebevědomé a vzdělané osobnosti. Znalost vlastních práv do tohoto plánu určitě zapadá. Mnoho z nás se tématu již věnuje, ale oceňujeme komplexnost projektu MPSV a nabízené materiály. Věřím, že s nimi budou kolegové pracovat i v budoucnu,“ uvedl předseda asociace Michal Řezáč.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

náhrady

Proč jste je začali řešit až teď? A proč je nezrušíte úplně? Platy máte přeci dost vysoké, tak na co ještě nějaké náhrady? A máte nějak zjištěno, jaká je vůle systém náhrad změnit? Já o tom dost pochybuji, když sleduji debatu o navyšování vašich platů. Ema

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Cizinci, žijící v Česku, netvoří homogenní skupinu

22:08 Český statistický úřad: Cizinci, žijící v Česku, netvoří homogenní skupinu

Podle výsledků Sčítání lidu, domů a bytů 2021 žilo v Česku 496 250 cizinců. Od předchozího sčítání z…