„Prvorepubliková OSA“ – výstava k 95. výročí OSA

12.10.2014 9:49

Ochranný svaz autorský (OSA) byl založen před 95 lety 9. října 1919 první ustavující valnou hromadou. Přesně v den výročí dne 9. října 2014 se v Senátu PČR uskutečnila vernisáž výstavy doprovázená konferencí s názvem „Prvorepubliková OSA“, která se nesla v duchu – OSA kdysi, OSA dnes. Výstava bude v prostorách Senátu PČR veřejnosti přístupná o víkendech od 10 do 17 hodin do 28. října 2014. Nabízí jedinečné historické materiály a unikátní artefakty přímo z archivu OSA, které doposud nebyly nikde vystavovány.

„Prvorepubliková OSA“ – výstava k 95. výročí OSA
Foto: OSA
Popisek: OSA
reklama

OSA si založili samotní tvůrci hudebních děl již v roce 1919, cílem výstavy a konference je připomenutí tohoto významného dne. Akce přiblížila hlavní poslání a roli OSA v současnosti, jeho vize, hodnoty i cíle. V rámci konference vystoupil jazzman Luboš Andršt, jehož prezentace byla věnována historii hudby a jejího významu pro společnost, přiblížil i samotný tvůrčí proces vzniku hudby a poodkryl také část historie OSA v 80. letech a v porevolučním období. Svůj příspěvek začal Luboš Andršt slovy: „Hudba je fenomén, který nás provází od kolébky až do hrobu a na tom nemůže nikdo nic změnit.“   

Současné fungování OSA, jeho cíle, hospodářské výsledky a zajímavosti týkající se autorských odměn představil předseda představenstva Roman Strejček.

„Jedním z našich hlavních cílů je prosazování respektu k vlastnictví a talentu jednotlivce, nebojím se říci Fair Trade Music. Věřím, že tato akce přispěje k informovanosti veřejnosti, že hudba není samozřejmou ingrediencí a že se za tvorbou skrývá mnoho práce a obdivuhodného talentu,“ dodává Roman Strejček.

V rámci výstavy jsou k vidění historické artefakty od starých gramofonových desek přes první ohlášky písní, fotografie i další dokumenty z první republiky až po různá srovnání a statistiky. Nechybí ani panely s dalšími zajímavostmi, které mimo jiné přibližují výběr a výplatu autorských odměn nebo různé fámy o OSA. 

Moderátorem celého dne byl skladatel, hudebník a člen Dozorčí rady OSA Michal Prokop.

OSA navazuje na činnost Ochranného sdružení spisovatelů, skladatelů a nakladatelů hudebních děl, zapsané společenstvo s ručením omezeným, které bylo založeno v roce 1919 Karlem Barvitiem, Rudolfem Piskáčkem, Arnoštem Hermannem, Josefem Švábem, Františkem Šmídem, Eduardem Joudalem, Emilem Štolcem, Otakarem Hanušem a Karlem Hašlerem. Jedním z prvních ředitelů byl syn skladatele Antonína Dvořáka. Sdružení prošlo postupně řadou změn právních forem. Je jedním ze zakládajících členů Mezinárodní konfederace ochranných autorských společností CISAC  (v roce 1926) a Mezinárodní organizace pro ochranu práv k mechanickým záznamům děl BIEM (v roce 1929).

Dodnes je hrdou neziskovou organizací zastupující práva hudebních autorů z celého světa. Díky Projektu Partnerství podporuje OSA více jak 250 hudebních projektů za rok. OSA je důležitým mostem mezi autory a uživateli jejich děl. Autorům poskytuje služby spojené s výběrem a následným rozúčtováním autorských odměn, včetně zpracování dat od uživatelů a právních služeb. Uživatelům usnadňuje přístup k legálnímu užití hudby všech žánrů z celého světa.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČHMÚ: Začínáme pro vás vytvářet krátká videa o vlivu počasí na stav vegetace

20:19 ČHMÚ: Začínáme pro vás vytvářet krátká videa o vlivu počasí na stav vegetace

Počasí, stav vegetace, půdní vláha-témata, která se promítnou do nových krátkých videoreportáží. Kaž…