Socha Olbrama Zoubka v kostele sv. Víta v Zahrádce připomíná kněze Toufara

25.02.2017 19:33

V sakristii kostela sv. Víta v Zahrádce u Ledče nad Sázavou byla za účasti generální ředitelky NPÚ Nadi Goryczkové v sobotu 25. února, v den 67. výročí smrti umučeného faráře Josefa Toufara, slavnostně odhalena socha připomínající jeho památku. Národnímu památkovému ústavu ji daroval její tvůrce, sochař Olbram Zoubek.

 Socha Olbrama Zoubka v kostele sv. Víta v Zahrádce připomíná kněze Toufara
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

„Zahrádka se díky daru Olbrama Zoubka stane dalším místem spjatým s rostoucím zájmem o osudy Josefa Toufara. Národní památkový ústav se společně se svými partnery postará o dokončení restaurování kostela a jeho zpřístupnění veřejnosti. Věřím, že se kostel stane důstojným památníkem statečného muže a mučedníka pátera Toufara,“ uvedla generální ředitelka NPÚ Naděžda Goryczková.

Jeden z nejvýznamnějších českých sochařů současnosti Olbram Zoubek se rozhodl vyjádřit svou úctu a obdiv knězi z Vysočiny, oběti komunistického režimu v Československu. Ve svých devadesáti letech vytvořil bronzovou figurativní sochu určenou pro kostel v Zahrádce, v němž Josef Toufar v letech 1940–1948 působil. „Osud Josefa Toufara mě zasáhl natolik, že jsem se rozhodl darovat mu sochu. Mimochodem poslední v mém životě. Chtěl jsem udělat podobu pátera Toufara, ale nedokázal jsem to. Je to tedy socha symbolická – pro Josefa Toufara,“ poznamenal Zoubek.

Obec Zahrádka byla vysídlena a zaplavena v letech 1963–1975 při výstavbě vodní nádrže Želivka a jediným pozůstatkem někdejší živé obce zůstal památný kostel sv. Víta, kde bude Zoubkova socha odhalena. „Národní památkový ústav si nesmírně váží výjimečného daru Olbrama Zoubka. Díky němu se kostel stane místem, kde si lidé mohou připomenout oblíbeného faráře,“ dodal ředitel územní památkové správy NPÚ v Českých Budějovicích Petr Pavelec.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český rozhlas: Dvojka uvede Podivný odkaz doktora Jekylla a pana Hyda

8:24 Český rozhlas: Dvojka uvede Podivný odkaz doktora Jekylla a pana Hyda

Český rozhlas Dvojka uvede v sobotu 21. září živě hranou a vysílanou rozhlasovou hru Podivný odkaz d…