15. Lípa Musica začíná netradičním prologem

13.05.2016 17:13

Oslavy 15. výročí Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica odstartují mimořádně již v květnu projektem unikátně spojujícím křesťanskou a budhistickou tradici. Česká Lípa se stane jedním ze zastavení společného evropského turné rezidenčního souboru Schola Gregoriana Pragensis a japonského souboru Gjosan-rjú Tendai Šómjó, které nese název Blízké hlasy z dáli. Mimořádný koncert se uskuteční v pátek 20. května v českolipské bazilice Všech svatých. Pro návštěvníky je navíc připravena beseda s umělci, která proběhne před koncertem. Vstupenky jsou ještě v prodeji.

15. Lípa Musica začíná netradičním prologem
Foto: Archiv pořadatele
Popisek: Jedno z vystupujících uskupení, Enseble Inégal.

„Jeden z nejnaléhavějších úkolů dnešní doby spočívá v mezináboženském dialogu. Vývoj posledních let i dní ukazuje, jak významnou roli tento aspekt lidské komunikace představuje a navzdory rozumovému a technickému rozvoji stále zůstává klíčový. Ignorování této sféry lidské osobnosti a komunikace vede nejen k ochuzení kultury, ale i k vzájemnému odcizení. Setkání dvou odlišných kultur, které se neděje v duchu konfrontace, ale dialogu, je nesmírně obohacující pro obě strany, zvláště je-li využití univerzální jazyk překračující všechny hranice – hudba,“ říká David Eben, umělecký vedoucí souboru Schola Gregoriana Pragensis.

Záměrem mnichů školy Tendai a souboru Schola Gregoriana Pragensis se již v roce 2000 stalo vytvoření dialogu dvou duchovních kultur na základě repertoáru buddhistické a křesťanské tradice. Tato meditativní setkání se zaměřují jednak na zajímavé kontrasty v pojetí hudebního výraziva, současně chtějí představit i určité prvky, které jsou přítomny v obou tradicích, tedy v gregoriánském chorálu coby nejstarším liturgickém zpěvu křesťanského západu, a zpěvech šómjó, které dodnes tvoří důležitou součást liturgie klasického proudu japonského buddhismu. Unikátní projekt Blízké hlasy z dáli se po osmi letech opět vrací do svého srdce, města České Lípy.Schola Gregoriana Pragensis byla založena Davidem Ebenem v roce 1987. Soubor se řadí mezi přední světové interprety středověké duchovní hudby. Zaměřuje se jak na sémiologickou interpretaci gregoriánského chorálu podle nejstarších neumatických pramenů z 10.-11. století, tak i na uvádění gregoriánských zpěvů vlastní české chorální tradice včetně rané polyfonie. Díky intenzivnímu studiu středověkých pramenů zaznívá v programech často i řada unikátních nově objevených skladeb ze 13.-15. století. Schola se intenzivně věnuje také nahrávání a často koncertuje doma i v zahraničí. Její zakladatel David Eben v roce 1991 absolvoval na pařížské konzervatoři (Conservatoire Nationale Supérieur de Musique de Paris) obor dirigování gregoriánského sboru a v následujícím roce působil jako dirigent souboru Choeur grégorien de Paris.

Gjosan-rjú Tendai šómjó je soubor tvořený tendaiskými mnichy, kteří se kromě liturgických povinností ve svých titulárních chrámech v různých krajích Japonska věnují rovněž výuce šómjó – části budhistické liturgie – a jeho veřejnému provozování nad rámec liturgie. Styl šómjó je součástí výjimečných esoterických transformačních obřadů, jako je svěcení, pokání, pohřby či rituální očista národa.K setkání Scholy a mnichů buddhistické denominace Tendai z proslulého kláštera pod horou Hiei v Kjótu došlo díky iniciativě předního českého japanisty Robina Heřmana. Výsledkem bylo několik společných vystoupení v Praze a v Japonsku a CD, které bylo nahráno v Biberově kapli v České Lípě. Jeho vydání jako originální a nosnou ideu uvítala kritika i široké posluchačské řady jak v České republice, tak v Japonsku. Nyní se tento projekt vrací zpět do svého srdce, jak Českou Lípu japonští mniši nazvali…

Koncert doprovodí beseda ze zástupci japonského souboru Gjosan-rjú Tendai šómjó, která se uskuteční 20. května od 17. hodin v prostorách Vlastivědného muzea v České Lípě. Beseda je volně přístupná.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: komerční tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČEZ: Na Dlouhých stráních školáci objevovali tajemství čisté vodní energie

11:26 ČEZ: Na Dlouhých stráních školáci objevovali tajemství čisté vodní energie

Na vodní přečerpávací elektrárně Dlouhé stráně letos proběhla historicky první oslava Světového dne …