20 let od vzniku Centra kochleárních implantací u dětí v České republice

30.10.2013 18:34 | Zprávy

Program kochleárních implantací u dětí v České republice vznikl na Klinice ušní, nosní a krční 2. LF UK a FN Motol v roce 1993, rok po implantaci prvního českého dítěte v Hannoveru prof. Dr. Dr. Ernestem Lenhardtem.

20 let od vzniku Centra kochleárních implantací u dětí v České republice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Děti - ilustrační foto

Po celých 20 let bylo Centrum kochleárních implantací jediným specializovaným centrem pro děti v České republice a zavedlo sluchovou neuroprotézu více než 500 pacientů s vrozenou či získanou ztrátou sluchu v důsledku postižení jemných struktur vnitřního ucha. Díky implantátu byl těmto pacientům navrácen sluch, naučili se mluvit, získali možnost vzdělání na běžných školách a snadněji se zařadili do společnosti.

Podle vyjádření Světové zdravotnické organizace (WHO) je ztráta sluchu druhým nejtěžším postižením člověka, hned za postižením mentálním. Diagnóza poruchy sluchu je velmi obtížná – její výskyt v populaci se odhaduje na tři z 1000 nově narozených dětí, z toho u 1/3 se jedná o poruchu těžkou. Sluch je přitom jediným smyslem, který lze u velkého počtu neslyšících obnovit pomocí elektrického dráždění nervových zakončení vnitřního ucha. Na tomto principu je založena léčba kochleární implantací.

„Kochleární implantát zprostředkovává neslyšícímu jedinci sluchové vjemy přímou elektrickou stimulací sluchového nervu uvnitř hlemýždě vnitřního ucha. Přístroj funguje na bázi přenosu energie a signálu pomocí elektromagnetické indukce,“ vysvětluje doc. MUDr. Zdeněk Kabelka, Ph.D., vedoucí Centra kochleárních implantací u dětí v České republice při FN Motol.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MŽP: Nové vedení představilo zaměstnancům priority resortu

22:33 MŽP: Nové vedení představilo zaměstnancům priority resortu

Shodit mediální nálepky, představit se tváří v tvář a jasně deklarovat, že základem nové etapy resor…