Po celých 20 let bylo Centrum kochleárních implantací jediným specializovaným centrem pro děti v České republice a zavedlo sluchovou neuroprotézu více než 500 pacientů s vrozenou či získanou ztrátou sluchu v důsledku postižení jemných struktur vnitřního ucha. Díky implantátu byl těmto pacientům navrácen sluch, naučili se mluvit, získali možnost vzdělání na běžných školách a snadněji se zařadili do společnosti.
Podle vyjádření Světové zdravotnické organizace (WHO) je ztráta sluchu druhým nejtěžším postižením člověka, hned za postižením mentálním. Diagnóza poruchy sluchu je velmi obtížná – její výskyt v populaci se odhaduje na tři z 1000 nově narozených dětí, z toho u 1/3 se jedná o poruchu těžkou. Sluch je přitom jediným smyslem, který lze u velkého počtu neslyšících obnovit pomocí elektrického dráždění nervových zakončení vnitřního ucha. Na tomto principu je založena léčba kochleární implantací.
„Kochleární implantát zprostředkovává neslyšícímu jedinci sluchové vjemy přímou elektrickou stimulací sluchového nervu uvnitř hlemýždě vnitřního ucha. Přístroj funguje na bázi přenosu energie a signálu pomocí elektromagnetické indukce,“ vysvětluje doc. MUDr. Zdeněk Kabelka, Ph.D., vedoucí Centra kochleárních implantací u dětí v České republice při FN Motol.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva