23. týden na Českomoravské komoditní burze Kladno: Ceny zemního plynu i elektřiny šly znovu vzhůru

15.06.2016 11:28

Cena zemního plynu i elektřiny na Českomoravské komoditní burze Kladno ve 23. týdnu dále rostla. V uplynulém týdnu bylo na energetickém trhu ČMKBK uzavřeno 95 kontraktů na dodávku 84,8 tisíce MWh elektřiny a zemního plynu pro konečné odběratele v hodnotě 39,5 milionu korun.

23. týden na Českomoravské komoditní burze Kladno: Ceny zemního plynu i elektřiny šly znovu vzhůru
Foto: cmkbk.cz
Popisek: Českomoravská komoditní burza Kladno - logo
reklama

Roční kontrakt zemního plynu zdražil proti předchozímu týdnu v maloodběru o 2,9 procenta a ve velkoodběru o 6 procent. Obchodování obou produktů končilo uzavíracím kurzem 458 Kč/MWh.

Cena ročního kontraktu silové elektřiny v nízkém napětí vzrostla proti předchozímu týdnu o 4,6 procenta s uzavíracím kurzem 735 Kč/MWh.

V uplynulém týdnu oznámilo úspěšný nákup elektřiny a plynu na Českomoravské komoditní burze Kladno Sdružení obcí Orlicko, které spolu s mikroregionem Lanškrounsko a dvěma vodohospodářskými společnostmi v příštím roce ušetří 10 milionů korun.

„Rozhodli jsme se využít poklesu cen energií ze začátku roku a zajistit si dodávky na příští rok za co nejnižší ceny. To se podařilo. U silové elektřiny nám cena klesla meziročně o 23 procent, zemní plyn nám zlevnil dokonce o 36 procent Kč/MWh,“ informoval předseda Sdružení obcí Orlicko Petr Fiala.

Spolu s obcemi se nákupu účastnily i Vodovody a kanalizace Jablonné nad Orlicí, a. s. „Vysoutěžené ceny pro nás znamenají úsporu nákladů u elektřiny o téměř 1 a půl milionu korun, na zemním plynu v příštím roce ušetříme dalších 300 tisíc,“ uvedl ředitel společnosti Bohuslav Vaňous.

Českomoravská komoditní burza Kladno vznikla v roce 1995 dle zákona č. 229/1992 Sb., o komoditních burzách a na základě státních povolení udělených Ministerstvem průmyslu a obchodu a Ministerstvem zemědělství. Obchodování s energiemi organizuje ČMKBK v samostatné sekci Energetická burza od roku 2002, která je tak první energetickou burzou v České republice a největším energetickým burzovním trhem s dodávkami energií ve střední Evropě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČEZ: Jizerská 50 - viděna Šesti (osobnostmi české fotografie)

11:28 ČEZ: Jizerská 50 - viděna Šesti (osobnostmi české fotografie)

Nejen klienti Skupiny ČEZ, kteří zavítají do Zákaznického centra v Plzni, ale i všichni vyznavači bí…