39. týden na Českomoravské komoditní burze Kladno: Cena elektřiny stoupá, cena zemního plynu je dále stabilní

03.10.2016 12:07

Na Českomoravské komoditní burze Kladno bylo ve 39. týdnu uzavřeno 732 kontraktů na dodávku 509,4 tisíce MWh elektřiny a zemního plynu pro konečné odběratele za 274,5 milionu korun. Elektřina zdražila, cena plynu se od poloviny září drží na úrovni kolem 400 Kč/MWh.

39. týden na Českomoravské komoditní burze Kladno: Cena elektřiny stoupá, cena zemního plynu je dále stabilní
Foto: cmkbk.cz
Popisek: Českomoravská komoditní burza Kladno - logo
reklama

Roční kontrakt elektřiny ve vysokém napětí se v závěru týdne obchodoval za 805 Kč/MWh, což znamená nárůst proti předchozímu týdnu o 7,3 procenta. V nízkém napětí zdražila elektřina o 4 procenta na 778 Kč/MWh.

Roční kontrakt zemního plynu ve velkoodběru uzavíral na kurzu 400 Kč/MWh, tedy na stejné úrovni jako ve dvou předchozích týdnech. V maloodběru šla cena dolů o 0,5 procenta na konečných 399 Kč/MWh.

O kumulovaných úsporách dosažených při nákupech na ČMKBK informoval v uplynulém týdnu na svých webových stránkách Liberecký kraj. Ten už od roku 2013 zajišťuje pro svůj krajský úřad, krajské příspěvkové organizace, zřizované společnosti a některé obce dodávky silové elektřiny a zemního plynu. Při jejich nákupu na Českomoravské komoditní burze Kladno působí jako centrální zadavatel v souladu se zákonem o veřejných zakázkách. „V porovnání s cenami dominantních dodavatelů energií jsme díky těmto moderním formám nákupu dosáhli úspory ve výši 153,8 milionu korun," uvedl ekonomický náměstek hejtmana Libereckého kraje Marek Pieter.

Českomoravská komoditní burza Kladno vznikla v roce 1995 dle zákona č. 229/1992 Sb., o komoditních burzách a na základě státních povolení udělených Ministerstvem průmyslu a obchodu a Ministerstvem zemědělství. Obchodování s energiemi organizuje ČMKBK v samostatné sekci Energetická burza od roku 2002, která je tak první energetickou burzou v České republice a největším energetickým burzovním trhem s dodávkami energií ve střední Evropě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

CzechPOINT prozatím nevydává certifikáty o očkování

16:15 CzechPOINT prozatím nevydává certifikáty o očkování

Vzhledem k množícím se žádostem o vystavení certifikátu o očkování proti onemocnění COVID-19 na kont…