Letošní Lipno Ice Marathon se s největší pravděpodobností bude konat opět celý na ledové ploše Lipenské přehrady. V předcházejících ročnících tomu tak ale vždy nebylo. Zatímco v prvním ročníku pořadatelům zima vysloveně nepřála a museli zvolit alternativní trasu po souši, v druhém se pak zavděčili všem, kteří chtěli absolvovat závod po ledě. Třetí ročník pak přinesl věrným matadorům závodu zcela novou trať, která vedla v kombinaci – tedy část po souši a část po ledě. „Tuto variantu jsme zvolili s ohledem na bezpečnost závodníků, ta je pro nás prioritou. Nechtěli jsme je však připravit o nevšední zážitek pohybu po ledě, a tak jsme v místech, která byla bezpečná, vedli trať po zamrzlé hladině přehrady.“ Komentoval trať jeden z organizátorů závodu Petr Beneš.
Závod Lipno Ice Marathon je velmi unikátní, jde o jediný středoevropský maraton, jehož trasa vede po zamrzlé vodní hladině. Led, sníh a mráz však nejsou jedinými úskalími, se kterými se závodníci musí potýkat, v průběhu závodu se velmi často snese na trať pověstná lipenská bílá tma. „Nejde o tmu v pravém slova smyslu, ale když se začnou tvořit typické zimní mlhy nebo vane silný vítr, který zvedá jemný poprašek sněhu, závodníka snadno pohltí pocit osamocení a ztráta orientace. I to je běžná součást našeho závodu“, komentovala náročné podmínky Adéla Černá, ředitelka závodu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva