AOPK ČR: Lesy v Hodonínské dúbravě zavlažuje potrubní systém

06.05.2019 21:40

Dnes začalo napouštění vody do cenných dubových lesů v národní přírodní památce Hodonínská dúbrava. Zdejší lesy usychají, v oslabených porostech se daří sosnokazům a chroustům maďalovým, poklesla spodní voda a zmizela většina drobných vodních ploch a mokřin. Proto sem Agentura ochrany přírody a krajiny ČR koncem loňského roku čerpala vodu z řeky Moravy a právě dnes bylo napuštění vody obnoveno.

AOPK ČR: Lesy v Hodonínské dúbravě zavlažuje potrubní systém
Foto: red
Popisek: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

Dnes začalo napouštění vody do cenných dubových lesů v národní přírodní památce Hodonínská dúbrava (viz). Zdejší lesy usychají, v oslabených porostech se daří sosnokazům a chroustům maďalovým, poklesla spodní voda a zmizela většina drobných vodních ploch a mokřin. Proto sem Agentura ochrany přírody a krajiny ČR koncem loňského roku čerpala vodu z řeky Moravy a právě dnes bylo napuštění vody obnoveno.

„V Hodonínské dúbravě najdete rostliny, které se jinde u nás nevyskytují. Svůj jediný domov v České republice tu má i motýl okáč jílkový. Jednou z možností, jak zvrátit zrychlené prosychání zdejších převážně dubových porostů, je vrátit do území potřebnou vláhu. Jedinou možností je v tuto chvíli čerpání vody z řeky Moravy, vloni se podařilo do porostů načerpat cca. 35 000 m3 vody, které prokazatelně vydržely na nepropustné jílové vrstvě v hloubce asi 1,5 m až do letošního jara. Letos v březnu jsme napustili dalších asi 17 000 m3. To prospělo obojživelníkům, kteří se v zaplavených místech již rozmnožovali,“ vysvětluje Pavel Kolibáč z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Nápad se podařilo uskutečnit také díky vstřícnosti a dobré spolupráci se zainteresovanými orgány a organizacemi, tedy s ČEZ , a.s. Elektrárna Hodonín, s podnikem Povodí Moravy, s. p., orgánem ochrany přírody na městském úřadě Hodonín a v neposlední řadě s vlastníkem pozemků podnikem LČR, s.p.,  LS Strážnice.

Voda se čerpá technickým trubním řadem a čerpadlem ve vlastnictví ČEZ Teplárenská, a.s. Hodonín. Tento potrubní systém byl v minulosti zbudován na transport elektrárenského popílku na nedaleké úložiště. Vodu po lesních porostech rozvádí páteřní kanál zvaný Jalová struha, kterým v minulosti proudila voda mezi říčkou Kyjovkou a tokem řeky Moravy. V zimě byl rozvodný kanál pročištěn od napadaného dříví a občasných břehových sesuvů, aby se minimalizoval odpor při napouštění systému. To je důležité proto, že v území je prakticky nulové převýšení a i jen drobný terénní útvar je schopen průtok vody zcela přesměřovat.

Množství vody načerpané do Jalové struhy je dáno schopností jejího zásaku do okolní půdy (to by se mělo časem zlepšovat, jak bude vyschlá půda získávat zpět svoji schopnost zadržet vodu), která se ukázala jako hlavní limitující faktor rychlosti napouštění, takže zatím lze jednorázově čerpat v rozsahu 1–2 dnů.

Voda je zatím nasáklá v půdě do zhruba sta metrů od toku Jalové struhy. Podařilo se tedy ovlivnit asi 100 hektarů okolních převážně dubových porostů. Vlhkost by mohla snížit i počty ponrav chrousta maďalového, které se po čtyři roky vyvíjejí v půdě. Právě letos by mělo nastat rojení tohoto druhu, který dokáže významně poškodit jak dospělé stromy, tak mladé semenáčky.

„Komunikace se všemi zainteresovanými subjekty je výborná, ode všech je patrná snaha věci prospět. V roce 2019 plánujeme 4–5 jednotlivých napouštění, takže celkový objem vody by měl být výrazně vyšší než v roce předešlém. Doufáme, že se to na vitalitě zdejších porostů projeví. Podle povolení správce toku, tedy Povodí Moravy, s. p., můžeme každoročně takto využít 200 000 m3. Podmínkou ale je zachování minimálního průtoku v Teplém járku (rameno řeky Moravy) na hodnotě 700 l/s,“ dodává Pavel Kolibáč z AOPK ČR.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká televize pořádá sbírku sportovního vybavení pro děti samoživitelek

10:06 Česká televize pořádá sbírku sportovního vybavení pro děti samoživitelek

Až do konce ledna mohou lidé prostřednictvím České televize pomoci dětem z neúplných rodin. Věnovat …