AOPK ČR: Rak kamenáč v CHKO Brdy v ohrožení!

24.4.2022 3:11 odp. | Tisková zpráva

V Jalovém potoce mezi Zaječovem a Komárovem, tedy v bezprostřední blízkosti CHKO Brdy, v současné době masivně hynou raci říční. Vše nasvědčuje tomu, že se jedná o nákazu račím morem, která se bude šířit dále po i proti proudu.

AOPK ČR: Rak kamenáč v CHKO Brdy v ohrožení!
Foto: red
Popisek: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

Račí mor je velmi nebezpečné onemocnění, které spolehlivě vybíjí naše původní druhy raků. Zavlečen k nám byl spolu se severoamerickými raky, dávno už se ale šíří i bez jejich přímého přičinění. Jeho spory totiž ve vlhku přežijí i týdny, a tak se přenašečem může stát každý, kdo vstoupí do vody, kde probíhá nákaza. Snadno se přenese s vysazovanými rybami, s rybářskou výstrojí, technikou při údržbě toků, v srsti či peří některých živočichů, včetně našich psích miláčků, ale třeba i na podrážkách bot, přebrodíme-li na výletě několik potoků. 

Rakům v nakaženém Jalovém či Červeném potoce a jejich přítocích již NELZE POMOCI! ONEMOCNĚNÍ SE NEDÁ LÉČIT! Pokusem o jejich záchranu bychom nákazu jen šířili na další místa a zahubili další tisíce raků. Přímo za humny, v CHKO Brdy, přitom máme jedny z nejcennějších populací raka kamenáče v ČR!

Jak můžete rakům pomoci? Nevstupujte do vody v rizikových tocích (Jalový, Mourový a Červený potok a jejich přítoky). Nepřenášejte žádné živočichy, ryby ani ještě živé raky, na jakákoliv jiná místa. Pokud naleznete uhynulé raky nebo je uvidíte v potoce aktivní za dne, kontaktujte AOPK ČR (invaznidruhy@nature.cz nebo Pavel Moravec – 724 291 753)

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Připouštíte, že policie někdy selže

V poslední době je to bohužel čím dál častější jev. Vy za ním vidíte generační obměnu. Co ale třeba vyčerpanost policistů? Podle mě jich máme málo. Není třeba vyřešit i toto? A co třeba jejich financování?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČVUT: Dvě stě studentů z celého světa se na Fakultě elektrotechnické učí létat s drony

19:27 ČVUT: Dvě stě studentů z celého světa se na Fakultě elektrotechnické učí létat s drony

Brazílie, Mexiko, Spojené státy americké, Jižní Korea, Japonsko, Spojené arabské emiráty, Indie, Nig…