AOPK ČR: V Českém středohoří zachraňují kukačky. Ani ptáky, ani hodiny, ale vzácné orchideje

10.07.2025 10:34 | Tisková zpráva

Vstavač kukačka byl dříve opravdu hojným druhem orchideje.

AOPK ČR: V Českém středohoří zachraňují kukačky. Ani ptáky, ani hodiny, ale vzácné orchideje
Foto: red
Popisek: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

Dnes roste jen zhruba 150 místech v Česku a je řazen mezi druhy kriticky ohrožené. Nově se jim bude dařit na orchidejové louce u Velké Javorské v Českém středohoří, kde tento týden proběhly výsadby hlíz kukaček pro založení nové populace tam, kde se dříve vyskytovaly.

„Kukačky vykvétají v květnu a svými lodyhami převyšují okolní travní porost. Zkrátka vykukují. Byly natolik běžné, že se nazývaly vstavač obecný. Začaly mizet kvůli upuštění od pravidelného ale málo intenzivního sečení luk a volné pastvy ve 20. století, které pomáhaly udržovat přesně to, co rostlina ke svému životu potřebuje — řídký travní porost bez nánosu stařiny,“ vysvětlila botanička Kateřina Tremlová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

V Českém středohoří se dosud vstavač kukačka vyskytoval na jediném místě. Asi sto rostlin roste v přírodní rezervaci Bohyňská lada, o kterou Agentura ochrany přírody a krajiny ČR dlouhodobě pečuje. Rozšíření kukaček na další místa přispěje k vyšší stabilitě populace této orchideje v Českém středohoří. Cílem je vytvořit tří nové lokality s alespoň 100 rostlinami. V roce 2023 byl proto na podporu vstavače kukačky v Českém středohoří schválen regionální akční plán, který je nyní rozvíjen prostřednictvím projektu Prospective LIFE. [1] 

František Budský z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, ředitel regionálního pracoviště Správa CHKO České středohoří k tomu doplnil: „Krom pravidelné péče o lokalitu je součástí regionálního akčního plánu i pěstování sazenic vstavačů kukaček z dříve odebraných semen. To vyžaduje velmi dobré know-how. Ve skleníku je nutné udržovat potřebnou teplotu, vlhkost a zajistit přítomnost symbiotických hub v substrátu. Malé rostlinky je nutné chránit před hmyzem a slimáky. Až po několika letech od výsevu jsou kukačky připravené k výsadbě do přírody. Dík za to, že se složité pěstování kukaček daří, patří Miloši Andresovi z ČSOP JARO Jaroměř. Za péči o lokality pak Vlastislavu Vlačihovi z ČSOP Launensia.“

Výsadbou na orchidejové louky u Velké Javorské ale starost o rostliny nekončí. Hlízy je potřeba ochránit před rytím prasat pomocí ocelových sítí. Pro lepší klíčení semen je pak na lokalitě mírně narušován drn.

[1] Projekt PROSPECTIVE LIFE by měl zlepšit kondici české krajiny, uchovat a zvýšit její biodiverzitu a také zvrátit úbytek nejohroženějších druhů. Potrvá až do roku 2033. Přinese na čtyři desítky nových záchranných programů, programů péče a regionálních akčních plánů pro vybrané ohrožené druhy rostlin a živočichů. Zaměří se i na osvětu, vzdělávání a komunikaci oblasti ochrany nejohroženějších druhů, ale i druhové rozmanitosti obecně.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

TZ , AOPK ČR

autor: Tisková zpráva

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vězeňská služba: Dokumentární projekt Ve službě: Za mřížemi II

7:33 Vězeňská služba: Dokumentární projekt Ve službě: Za mřížemi II

Přesně před rokem se na obrazovkách TV Prima objevil nový dokumentární projekt Ve službě: Za mřížemi…