AV ČR: Mezinárodní letní škola fyziky plazmatu

13.09.2017 21:34 | Zprávy

Studenti vysokých škol ze sedmi zemí světa si na přelomu srpna a září vyzkoušeli práci na tokamaku COMPASS v Ústavu fyziky plazmatu AV ČR.

AV ČR: Mezinárodní letní škola fyziky plazmatu
Foto: cas.cz
Popisek: Akademie věd ČR - logo

Tokamak funguje jako magnetická nádoba pro uchovávání vysokoteplotního plazmatu. Tokamaky, jichž je v  Evropě jen omezený počet, tvoří páteř světového fúzního výzkumu. Reaktor COMPASS čeští vědci spustili v roce 2008. Byl to mimořádný úspěch. Provoz tokamaku od té doby přináší důležitá data i pro největší je experimentální reaktor ITER, který se staví ve francouzském městě Cadarache. Vědcům nejde o nic menšího, než přiblížit se ve výrobě energie podmínkám panujícím na Slunci.

„Pro studenty se jedná ve světovém měřítku o jedinečnou možnost, jak se seznámit s reálným prostředím tokamaku a získat praktické znalosti o přípravě experimentů, provozu velké mezinárodní výzkumné infrastruktury, analýze naměřených dat a zejména pak zkušenosti z prezentace výsledků“, vysvětluje ředitel Ústavu fyziky plazmatu AV ČR Radomír Pánek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Tisková zpráva

migranti

Podle vás nyní budeme moci účinněji prosazovat návraty nepřijatých migrantů, ale co EU udělala v boji s nelegální migrací, která je podle mě ten hlavní problém?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS ČR: Generálmajor Ošlejšek převzal z rukou prezidenta republiky Medaili za zásluhy

10:30 HZS ČR: Generálmajor Ošlejšek převzal z rukou prezidenta republiky Medaili za zásluhy

U příležitosti státního svátku Dne vzniku samostatného československého státu ocenil prezident repub…