AV ČR: Nové centrum EPIREC - Na léčbě epilepsie se v Motole podílejí vědci a inženýři

14.01.2019 10:18

Unikátní platforma propojující výzkum epilepsie s klinickou praxí funguje od ledna ve Fakultní nemocnici v Motole. V multioborových týmech zde pracují vedle lékařů také vědci z 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fyziologického ústavu Akademie věd ČR. Inovativní poznatky, na jejichž zpracování se podílejí i odborníci z Fakulty elektrotechnické ČVUT, zkvalitní a zefektivní péči o pacienty.

AV ČR: Nové centrum EPIREC - Na léčbě epilepsie se v Motole podílejí vědci a inženýři
Foto: AV ČR
Popisek: Logo Akademie věd ČR
reklama

„Rychlý přenos špičkového medicínského výzkumu do klinické praxe přináší pacientům s epilepsií perspektivu kvalitního života,“ řekla předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová, která se ve středu 9. ledna v Motole zúčastnila slavnostního představení nové platformy. Centrum, jehož cílem je jak experimentální translační výzkum epilepsie v laboratořích, tak klinická diagnostika a léčba nezvladatelných epilepsií, podle ní ideálně naplňuje vize vědecké platformy Strategie AV21.

Naděje pro vědu i pacienty

Na zahájení přijel do Motola i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, který připomněl rozmach epileptochirurgie v posledních dekádách, spojený s pokrokem moderních metod zobrazování mozku. Vyzdvihl přitom nasazení odborníků spolupracujících s novým centrem. „Člověk, který má naději, se uzdravuje rychleji. Činnost EPIRECu vzbuzuje velkou naději,” zdůraznil ministr.

Epilepsie je nejčastější chronické onemocnění mozku. V České republice má aktivní epilepsii jeden člověk ze 125. Každý rok přibývá přibližně 5000 nových případů, tj. denně je stanovena diagnóza epilepsie u 14 lidí.

Obrovský technologický rozvoj nanotechnologií, zobrazovacích metod, molekulárně biologických metod i umělé inteligence nabízí jedinečné možnosti nejen k odhalení příčin nemoci, ale i pro vývoj diagnostických nástrojů a účinnějších postupů k vyléčení epilepsie.

„Spolupráce s centrem EPIREC nám umožní dále rozvíjet tradiční a velmi úspěšný směr výzkumu našeho ústavu, kterým je oblast epilepsie především u dětských pacientů,“ podotýká Jan Kopecký, ředitel Fyziologického ústavu Akademie věd ČR.

Kvalitní život bez záchvatů

Klíčová je úzká součinnost multioborových týmů. „Tato spolupráce umožňuje efektivně zohlednit základní mechanismy epilepsie u konkrétního pacienta – včetně těch, u nichž záchvaty přes veškerou snahu při farmakologické léčbě přetrvávají. Naší vizí je kvalitní život bez záchvatů,“ vysvětluje Miloslav Ludvík, ředitel Fakultní nemocnice v Motole.

Unikátní je i propojení největší české nemocnice a tří špičkových vzdělávacích a vědeckých institucí – Univerzity Karlovy, ČVUT a Akademie věd ČR. „S centrem EPIREC vzniká výzkumná skupina respektovaná na mezinárodní úrovni. Zároveň se nám otevírá i možnost účastnit se mezinárodních konsorcií pro testování inovativních léčebných postupů,“ dodává Vladimír Komárek, děkan 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

S centrem EPIREC spolupracují dvě desítky lékařů a vědců. Tým zahrnuje experimentální a klinické epileptology, radiology, patology, molekulární biology, matematiky, bioinženýry, biochemiky, farmakology a celou řadu dalších specializací. Důležitou součástí jsou také odborníci na zpracování dat z Fakulty elektrotechnické ČVUT.

V rámci vědecko-výzkumné činnosti členové EPIREC spolupracují s předními výzkumnými a klinickými pracovišti, např. s Oxfordskou univerzitou, University College London, Univerzitou v Miami, Janelia Research Campus, Univerzitou v Curychu, Univerzitou v Miláně a řadou dalších. Podílí se na množství národních, evropských a mezinárodních projektů a působí ve vedení mezinárodních vědeckých organizací.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Policie ČR: Poškození finančních zájmů EU a dotační podvod

11:14 Policie ČR: Poškození finančních zájmů EU a dotační podvod

Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (…