Agentura ochrany přírody: Ochránci přírody napočítali téměř 3000 netopýrů

27.02.2015 21:15 | Zprávy

Tradiční sčítání zimujících netopýrů probíhá v Českém krasu pravidelně od roku 1972. Doposud zde byl prokázán výskyt 16 z celkového počtu 27 druhů netopýrů, které žijí v České republice.

Agentura ochrany přírody: Ochránci přírody napočítali téměř 3000 netopýrů
Foto: Archiv
Popisek: Netopýři

Letos bylo zkontrolováno 82 lokalit (jeskyní, štol, sklepení) a celkem bylo napočítáno 2955 jedinců dvanácti druhů. Nejpočetnějším (přes 75 %) druhem byl netopýr velký s 2239 jedinci. Dalšími relativně početnějšími druhy byly vrápenec malý (347 jedinců), netopýr černý (149) a netopýr vodní (125). Mezi nejzajímavější nálezy patřili tři jedinci netopýra brvitého a jeden netopýr pestrý.

Z výsledků je zřejmé, že početnost některých druhů se v posledních letech zvyšuje. Stejně jako na většině zimovišť v České republice jde především o netopýra velkého a vrápence malého. Důvodem je zejména aktivní ochrana netopýrů a míst, kde žijí. Na druhé straně však některé druhy (například netopýr dlouhouchý) ubývají bez zjevných příčin.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Tisková zpráva

Kde by šetřilo hnutí ANO?

Jak chcete snížit dluh ČR? Plánujete nějaké zvýšení daní? Protože vy často říkáte, co je špatně, ale už neříkáte, co byste dělali vy.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Praha na dva víkendy částečně omezí dopravu  u Vyšehradského tunelu

10:17 MHMP: Praha na dva víkendy částečně omezí dopravu u Vyšehradského tunelu

Hlavní město vybralo firmu, která o víkendech 20. až 21. září a 27. až 28. září 2025 zabezpečí skaln…