Seznamuje nejen se všemi třemi našimi druhy těchto korýšů, ale zároveň ukazuje, jaké nebezpečí pro ně představují invazní nepůvodní druhy, které šíří takzvaný račí mor. Připravila ji Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Ta zároveň vydala i letáček, především pro rybáře, který o rizicích račího moru informuje. Odhaduje se, že račímu moru podlehla už pětina našich račích populací.
„Pokud se nakazí račím morem, je to pro naše domácí raky fatální. Račí mor vyvolává plísni podobný organismus Aphanomyces astaci, česky hnileček račí. Je to vysoce infekční onemocnění a způsobuje masivní úhyn našich původních druhů raků, kteří nemají dostatečnou imunitu, aby se nákaze ubránili. V současné době bohužel neexistuje žádný účinný prostředek, kterým by se dali raci vyléčit. Jedinou možností je zamezit, aby se račí mor dále šířil. Tedy nevypouštět do přírody exotické raky z akvárií a v místech, kde už se račí mor vyskytl, dodržovat určitá pravidla,“ popisuje Magda Drvotová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Trvalým zdrojem nákazy jsou nepůvodní druhy raků ze Severní Ameriky, kteří mají vůči nákaze vyvinutou imunitu. Jedná se o raka signálního, pruhovaného, červeného a mramorovaného, kteří byli do přírody vypouštěni k posílení evropských račích populací nebo z umělých chovů, případně se postupně do České republiky rozšířili. Nejvíce se proto objevují podél velkých řek jako je Labe či Morava.
Story mapa ZDE.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva