Agentura ochrany přírody a krajiny: Kdo se zasadil o ochranu přírody Českého středohoří?

18.06.2021 12:12

Od 24. června 2021 si mohou návštěvníci Muzea města Ústí nad Labem prohlédnout novou výstavu nazvanou "Nejkrásnějším pohořím s přírodovědcem Janem Šimrem". Připravilo ji Oblastní muzeum v Litoměřicích ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR a podporou Muzea města Ústí nad Labem. Autory výstavy jsou Ladislava Filipová, Daniela Linková a tým projektu LIFE České středohoří z AOPK ČR. Výstava potrvá do 27. března 2022.

Agentura ochrany přírody a krajiny: Kdo se zasadil o ochranu přírody Českého středohoří?
Foto: AOPK.cz
Popisek: Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky

„Přestože se Jan Šimr narodil ve Veselí nad Lužnicí, prožil většinu života v Českém středohoří, kam nastoupil v roce 1922 jako učitel. Rozmanitost přírody tohoto pohoří skvěle naplňovala jeho vášeň pro botaniku. Pečlivě proto studoval zdejší krajinu, dokumentoval nejcennější lokality, upozorňoval na necitlivé zacházení s krajinou a probouzel v ostatních zájem o přírodu a její ochranu. V jeho fotografiích z let 1932 - 1941 ožívá pestrá krajina tradičního hospodaření i rodinné potěšení ze společných výletů a pobývání v náruči středohořských kopců,“ představuje osobnost Laďka Filipová z Muzea města Ústí nad Labem.

Dvě místnosti výstavy jsou zaměřeny přímo na život a práci Jana Šimra. Také na popis významných prvků přírody a krajiny Českého středohoří, které se v posledních sto letech výrazně proměnilo. Právě Jan Šimr byl jedním z prvních přírodovědců, který si rizik pro zdejší přírodu všímal, upozorňoval na ně a zasadil se o oficiální ochranu vybraných lokalit, jednotlivých druhů nebo významných stromů. Třetí místnost výstavy věnována přírodovědným aktivitám pro děti.

„Přípravu výstavy jsme podpořili z projektu LIFE České středohoří, který se snaží o stejné věci, jako Jan Šimr. Tedy o vytvoření takové krajiny, která bude co nejpestřejší a poskytne proto domov co nejvíce druhům. Také o péči a ochranu těch nejcennější lokalit,“ vysvětlila Gabriela Kubátová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, manažerka projektu.

Výstavu doplní přednášky a terénní exkurze s odborníky, které budou vždy samostatně propagovány. Děti výstavou provede „Malý pracovní průvodce výstavou“, který dostanou v tištěné podobě u vstupu do výstavních prostor. Učitelé mohou u Muzea města Ústí nad Labem poptávat programy muzejní pedagogiky, které žákům více přiblíží témata obsažená ve výstavě. Na své si přijdou také milovníci moderních technologií. Přímo expozicí výstavy provází trasa v audioprůvodci SmartGuide. Ta je navíc připravena i v německém jazyce. Přírodou v okolí vrchu Košťálov pak zájemce provede trasa „Po stopách Jana Šimra na Košťálov“ v aplikaci Geofun, která je obohacená o zábavné úkoly.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

příspěvek na péči 1. stupeň

Jak může stačit mamince 1. stupeň příspěvku, když je nastaven na 880 Kč ? 3 x týdně potřebuje naši péči, má přiznané 4 body pomoci. Proč nejsou v parametrech posuzování například procházky s doprovodem ? Pokud bychom ji nebrali 4x týdně ven, přestala by chodit. Kdo může rozhodnout, že její aktivity ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Policie ČR ještě více posiluje spolupráci s ukrajinskou policií

22:03 Policie ČR ještě více posiluje spolupráci s ukrajinskou policií

Úsek služby kriminální policie a vyšetřování Policie ČR s orgány vymáhajícími právo na Ukrajině spol…