Agentura ochrany přírody a krajiny: Ke kravám na Pradědu přibyli letos koně

22.07.2019 21:20

Huculský kůň, stejně jako skotský náhorní skot, velmi dobře snáší zdejší drsné podmínky.

Agentura ochrany přírody a krajiny: Ke kravám na Pradědu přibyli letos koně
Foto: red
Popisek: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

AOPK ČR, Správa CHKO Jeseníky ve spolupráci s farmářem Václavem Mertou z Vernířovic obnovila po více než 70 letech pastvu skotu na úbočí Pradědu.

Cílem pastvy je, stejně jako na dalších místech v NPR Praděd, obnovit druhově bohaté horské trávníky. Ty byly v minulosti stovky let paseny nebo koseny. Hospodaření zde ustalo až krátce po 2. světové válce.

K pastvě bylo zvoleno plemeno skotský náhorní skot, který velmi dobře snáší zdejší drsné podmínky. Od letošního roku bylo stádo doplněno ještě o stejně nenáročné huculské koně.

Huculský kůň je plemeno původem z Rumunska a choval se v celém Karpatském oblouku. Jako malý horský kůň se hodí k jízdě pod sedlem, do tahu i k nošení zásob jako soumar. Je nenáročný a vytrvalý. Jeho obratnosti v terénu si všimli už v dobách Rakousko - Uherska a se systematickým chovem se započalo již v polovině 19. století. Na ekologické farmě pana Merty chovají toto plemeno od roku 1976 a odchovali už více než 80 hříbat.

Pastva skotu na Pradědu byla v průběhu minulého století vcelku intenzívní, např. během války se v okolí Pradědu páslo 350-400 kusů krav. Stáje pro dobytek byly tehdy na místě dnešní Kurzovní chaty. Pastva zde skončila v roce 1943. Ještě několik let po válce se na Pradědu sklízelo seno, potom na dlouhá desetiletí ustalo hospodaření úplně.

Návrat pastvy do okolí Pradědu není jen symbolickým návratem k tradičnímu způsobu hospodaření, jde zejména o opatření ke zvýšení druhové diverzity a k podpoře populací celé řady vzácných druhů, které po ukončení pastvy a sečení začaly z horských luk postupně mizet.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nemocnice Strakonice již potřetí za sebou obhájila akreditaci získanou v roce 2010

15:13 Nemocnice Strakonice již potřetí za sebou obhájila akreditaci získanou v roce 2010

Ve středu 4. prosince potvrdila Nemocnice Strakonice, a.s. svou kvalitu úspěšným absolvováním auditu…