Akademie věd: Archeologové vydávají unikátní atlas hradišť na území Čech

25.02.2020 9:10 | Zprávy

Hradiště, tedy opevněná sídliště vznikala na našem území tisíce let. Tvoří tak nedílnou součást české historie. Přestože se jejich výzkumem zabývá celá řada odborníků, ještě nikdo se nepokusil zmapovat všechna tato osídlení komplexně.

Akademie věd: Archeologové vydávají unikátní atlas hradišť na území Čech
Foto: AV ČR
Popisek: Logo Akademie věd ČR

Dosud bílé místo vyplňuje právě vydávaný Atlas pravěkých a raně středověkých hradišť v Čechách. Kniha autorského kolektivu pod vedením Vladimíra Salače z Archeologického ústavu AV ČR v Praze (ZDE) shrnuje polohy 450 hradišť v české kotlině od počátků eneolitu (pozdní doby kamenné) v 5. tisíciletí před naším letopočtem až po 12. století našeho letopočtu. Svým rozsahem tak vznikla práce, která nemá na evropském kontinentu obdoby.

K vydání atlasu vedlo Vladimíra Salače studium významného fenoménu posledních dvou staletí před změnou letopočtu – keltských oppid. „Uvědomil jsem si, že my archeologové jsme dost izolování. Já se zabývám Kelty, kolegové se věnují například době kamenné nebo bronzové, ale často nevnímáme širší kontext a chybí nám možnost srovnání. Atlas nám umožní vnímat problematiku hradišť mnohem komplexněji,“ popisuje důvody vzniku práce archeolog.

Přeshraniční spolupráce

V projektu spojili síly pracovníci několika českých a německých archeologických pracovišť. Získaná data a mapové podklady zpracovali pomocí geografických informačních systémů díky mezinárodní spolupráci s Centrem pro baltskou a skandinávskou archeologii v německém Šlesviku. Výsledkem jejich snažení je práce umožňující celkový pohled na rozložení hradišť v české kotlině, ale i následné podrobnější analýzy v rámci jednotlivých archeologických období, vědeckých témat, regionů, či ještě menších oblastí. A kromě jiného prokazuje, že výstavba oppid se skutečně vymykala všem předchozím i následujícím stavbám opevněných sídlišť.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Proč by se Ukrajina měla vzdát svého území?

Jde přeci o princip, proč ustupovat agresorovi? A proč vám taky píšu je, že nechápu, jak jste to myslel, že bude Ukrajina válčit o své zájmy do posledního Čecha či Slováka. Vždyť přeci ČR žádné vojáky do boje na Ukrajinu nevysílá, co vím, tak tam šlo válčit jen pár lidí dobrovolně a vláda ani vojáky...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Agentura Moody’s zlepšila výhled investičního ratingu Českých drah na pozitivní

22:17 Agentura Moody’s zlepšila výhled investičního ratingu Českých drah na pozitivní

Mezinárodní ratingová agentura Moody’s potvrdila rating Českých drah na úrovni Baa2 v investičním pá…