Naprostá většina meteorických rojů se jmenuje podle souhvězdí, ze kterého zdánlivě vylétají. V případě Kvadrantid to ovšem tak docela neplatí, protože to „jejich“ souhvězdí – Kvadrant či Zední kvadrant (Quadrans Muralis) už přísně vzato neexistuje. Ne snad, že by jeho hvězdy vyhasly, stále jsou na obloze k vidění, souhvězdí však bylo roku 1922 zrušeno Mezinárodní astronomickou unií. Nacházelo se kousek východně za ojem Velkého vozu, na pomezí Pastýře a Draka.
Neznámý zdroj
Stejně jako jiné meteorické roje, i Kvadrantidy jsou drobná tělíska, která se při vstupu do zemské atmosféry třením proměňují v zářící meteory. Mateřské těleso – to znamená objekt, z něhož Kvadrantidy skutečně vycházejí, než doputují k Zemi – ovšem zůstává záhadou. Dříve se mělo za to, že by mohlo jít o kometu 96P Machholz, od roku 2003 však převládá názor, že zdrojem Kvadrantid je s nejvyšší pravděpodobností kometární fragment C/2003 EHI. Jeho dráha se protíná s dráhou Země v téměř kolmém úhlu, což způsobuje krátké trvání roje (zpravidla mezi 1. a 6. lednem).

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
TZ , astronomie , AV ČR
autor: Tisková zpráva
Veřejná doprava
Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?
Další články z rubriky

7:33 ČSÚ: Meziroční růst cen potravin opět zrychlil
Spotřebitelské ceny meziměsíčně vzrostly o 0,3 %. Tento vývoj byl ovlivněn zejména růstem cen v oddí…
- 22:42 Česká pošta: Zpráva o udržitelném rozvoji za rok 2024
- 19:44 SFŽP: O hrdinech zelené energie i spravedlivé transformaci
- 16:47 Ústavní soud: K právním okolnostem aktivního ukončení života
- 13:43 Nadace ČEZ: Osvětlení přechodu zvýší bezpečnost chodců v Lázních Bohdaneč
- 10:46 DPP: Stanice metra Libuš na trase D dostala výtvarnou podobu