Aliance české energetiky: Tuzemské firmy se spojily, aby obstály na zahraničních trzích

23.09.2015 9:06

Třináct významných českých strojírenských podniků včera za přítomnosti premiéra České republiky Bohuslava Sobotky založilo Alianci české energetiky. Tradiční reprezentanti českého strojírenství pod vedením Škody Praha ze Skupiny ČEZ si tak vytváří půdu pro to, aby zvýšili svoji kompetentnost v zahraničních tendrech na zajištění dodávek a inženýringu v oblasti jaderných elektráren.

Aliance české energetiky: Tuzemské firmy se spojily, aby obstály na zahraničních trzích
Foto: cez.cz
Popisek: Slavnostní podpis přistoupení významných českých firem k Alianci české energetiky proběhl za účasti premiéra České republiky Bohuslava Sobotky.

Iniciativa vychází z Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky ČR schváleného vládou letos v červnu. Ten doporučil ustavit organizaci, která sdruží průmyslové podniky participující na dodávkách pro jadernou energetiku. Jedním z jejích úkolů je zajišťovat přenos informací mezi vládou a průmyslem, podílet se na vyhodnocování NAP JE a navrhovat opatření pro Výbor a koordinaci činnosti svých členů.

Vznik Aliance podpořili premiér České republiky Bohuslav Sobotka a ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

„Český průmysl je tahounem tuzemské ekonomiky a jeho podpora a rozvoj je po celých 19 měsíců fungování vlády jednou z hlavních priorit naší práce. Aliance energetických firem, která sdružuje 13 předních českých strojírenských společností, bude pro vládu jedním z důležitých partnerů v dalším rozvoji českého strojírenství, při vytváření nových pracovních míst i zvyšování konkurenceschopnosti firem. Vznik Aliance vnímám také jako další krok v úspěšném naplňování Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky ČR, který vláda schválila letos v červnu," uvedl premiér Sobotka.

„Aliance bude partnerem pro velké zahraniční firmy v dodávkách pro výstavbu zejména jaderných elektráren. Ruku v ruce s ekonomickými cíli jde také o udržení a rozvoj znalostí českých dodavatelů, které jsou důležité pro rozvoj sektoru jako celku,“ uvedl Peter Bodnár, generální ředitel společnosti Škoda Praha, která je lídrem vznikající Aliance české energetiky. Iniciativa tak může sehrát důležitou roli v udržení kompetencí a know-how firem v období nejistoty dalšího rozvoje české jaderné energetiky. Prostřednictvím zahraničních zakázek si členské společnosti udrží zkušené odborníky z řad investičních a projektových manažerů a specialistů.

Aliance české energetiky sdružuje pod vedením Škoda Praha dalších 12 předních českých strojíren­ských firem: ALTA, a.s., SIGMA GROUP a.s., MSA, a.s., MODŘANY Power, a.s., Vítkovice, a.s., IBC Praha s.r.o., KRÁLOVOPOLSKÁ RIA, a.s., ZAT a.s., ZVVZ Group a.s., ŠKODA JS a.s., Elektro Kroměříž a.s., OSC, a.s.

Škoda Praha zvítězila letos v květnu v konkurenci devíti firem v tendru na dodavatele bloku o výkonu 250 MW pro uhelnou elektrárnu v Pljevlje v Černé Hoře. České řešení nabídlo vyšší účinnost, dis­ponibilitu i dlouholeté know-how v této oblasti. Hodnota kontraktu převyšuje 9 miliard korun a přispěje k ekologizaci regionu odpovídající evropským předpisům.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Andrej Babiš byl položen dotaz

Pohrdáte prací poslanců?

Proč vám vadí oslovení poslanec? Uvažujete o rezignaci? Mluvil jste o ní už po volbách, když jste mandát získal. Pak jste si ho sice nechal, ale do Sněmovny stejně téměř nechodíte

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vojenská akademie Vyškov: Zástupci Vojenské akademie tradičně uctili památku velitele paraskupiny Wolfram

22:11 Vojenská akademie Vyškov: Zástupci Vojenské akademie tradičně uctili památku velitele paraskupiny Wolfram

Pietní akt k uctění památky velitele paraskupiny Wolfram a patrona pěší roty Aktivní zálohy Krajskéh…