Armáda ČR: Armádní spojaři umí propojit celé NATO

14.05.2022 21:23 | Tisková zpráva

„Bez spojení není velení“ – dostát tomuto pravdivému tvrzení se snažili armádní spojaři při cvičení Federated Cloud v posádce Bechyně. Během 14 dní se snažili zprovoznit a nastavit spojovací prostředky tak, aby je bylo možné použít při nasazení našich i aliančních jednotek kdekoli na světě.

Armáda ČR: Armádní spojaři umí propojit celé NATO
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

„Ve chvíli, kdy si velitel sedne k počítači, musí vše perfektně fungovat. A to i v mezinárodním prostředí. Když mu přidělí třeba kanadskou jednotku, která má svůj systém, musí být interoperabilní s tím naším. Velitel pak může zvednout telefon a zavolat Kanaďanovi, nebo s ním vést videokonferenci přes tajný certifikovaný systém,“ zjednodušil základní princip celého cvičení a také hlavní úkol všech zúčastněných spojařů podplukovník Tomáš Kosík, český zástupce ve FMN sekretariátu na Vrchním velitelství spojeneckých sil v Evropě (SHAPE) v Belgii.

Společný koncept spojovacích technologií se začal rozvíjet během afghánské mise. „Problém kompatibility aliančních systémů zde byl vyřešen vybudováním tzv. Afghan Mission Network (AMN). Na jeho základech vznikl současný koncept FMN (Federated Mission Networking),“ popsal spolupráci v oblasti spojovací techniky podplukovník Kosík.

FMN funguje od roku 2015, Česká republika se připojila o rok později, a zahrnuje celkem 35 států NATO a EU. „Každá země má jiné cíle. Některá poskytuje jen vyškolené lidi, jiná zase menší jednotku vybavenou potřebnou technikou. My máme nejvyšší ambice a chceme nabídnout jak vycvičený personál, tak i potřebnou spojovací technologii v rámci celé armády,“ prozradil ředitel cvičení plukovník Jaroslav Praus, ředitel Agentury komunikačních a informačních systémů (AKIS) Praha.

Anketa

Souhlasíte s trvalým umístěním vojsk jiných členských států NATO na území ČR?

4%
94%
hlasovalo: 30294 lidí

Během cvičení spolupracovali vojáci i s civilními firmami, které tu představily některé své prototypy bezpilotních prostředků a možnosti jejich využití v přenosu radiového signálu. „Měli jsme tady např. bezpilotní vrtulník, který pomocí závěsného držáku přepravil pyrotechnického robota na určitou pozici. Radiové spojení vrtulníku fungovalo jako přenosová stanice, díky tomu se prodloužil dosah ovladače robota z původních 800 metrů až na desítky kilometrů,“ poukázal na různé možnosti práce se spojovacími technologiemi štábní praporčík Bohumil Honek, vrchní specialista AKIS Praha.

Federated Cloud se konal poprvé v roce 2019, na pokračování se kvůli covidu muselo dva roky čekat. Letos se jedinečného spojařského cvičení zúčastnilo 350 vojáků. Kromě posádky Bechyně se cvičilo i v Žatci a celá spojovací soustava byla podporovaná z Olomouce. Cvičení plánuje AKIS zorganizovat i příští rok. „Naší snahou je zapojit i zahraniční partnery, cvičení nabídneme ostatním národům. Letos už s námi měli cvičit Slováci, ale kvůli událostem na Ukrajině museli účast zrušit. Příští rok s nimi ale počítáme,“ dodal podplukovník Kosík.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

Jste snad jediný politik, co se o případ od začátku zajímá

Nová Sněmovna by měla opět zřídit vyšetřovací komisi k Bečvě. Ne aby zasahovala do vyšetřování, ale aby zajistila, že nebude ovlivňováno politicky,“ řekl Petr Gazdík. Ptám se Vás, jaké kompetence k tomu něco zjišťovat a zajišťovat sněmovna má? A kdo myslíte, že má z politiků zájem vyšetřování ovlivn...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo životního prostředí: Federace EUROPARC ocenila české národní parky

22:33 Ministerstvo životního prostředí: Federace EUROPARC ocenila české národní parky

Na mezinárodní konferenci panevropské Federace chráněných území Evropy EUROPARC v rakouském Pamhagen…