Armáda ČR: ČR pokračuje v jednání s Izraelem o dodání systému SPYDER

25.12.2022 13:18 | Tisková zpráva

Česká republika intenzivně jedná s izraelskou firmou Rafael o protiletadlovém raketovém kompletu SHORAD. Řeší se mimo jiné výcvik, požadavky na infrastrukturu a ladí se dodání jednotlivých komponentů včetně vojskových zkoušek.

Armáda ČR: ČR pokračuje v jednání s Izraelem o dodání systému SPYDER
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

Smlouvu na pořízení základního pilíře protivzdušné obrany podepsalo ministerstvo minulý rok, dodávky čtyř baterií kompletů SPYDER do ČR budou probíhat do roku 2026.

Účinná obrana vzdušného prostoru nad ČR na 20 let

Jde o nejvýraznější projekt modernizace prostředků protivzdušné obrany Armády ČR. Tento moderní systém je zárukou vysoce účinné ochrany vzdušného prostoru České republiky, její kritické infrastruktury (např. civilních a průmyslových center, elektráren, vodních zdrojů, atd.) a zároveň poskytuje obranu proti celé škále prostředků vzdušného napadení, včetně letounů, bezpilotních prostředků nebo raket s plochou dráhou letu. Společně se stíhacím letectvem a průzkumnými a radiolokačními prostředky pak tvoří hlavní páteř protivzdušné obrany státu. Armáda bude nový systém pozemní protivzdušné obrany využívat po dobu 20 a více let.

Čtyři baterie protiletadlového raketového systému SPYDER

Česká armáda je obdrží do roku 2026 - každá bude obsahovat radar, čtyři odpalovací zařízení, nabíjecí vozidlo a systémy velení a řízení palby. Všechny prvky systému budou na podvozcích 8x8 Tatra 815 řady 7, standardně užívaných v Armádě České republiky. Součástí dodávky budou i zařízení k provozu a údržbě systému, včetně náhradních dílů.

Hlavním uživatelem bude 25. protiletadlový raketový pluk ve Strakonicích, respektive 251. protiletadlový raketový oddíl, který má v současné době ve výzbroji čtyři baterie protiletadlového systému 2K12 KUB.

Současný systém je zastaralý

Systém SPYDER je nástupcem téměř 40 let starého 2K12 KUB, u 25. protiletadlového raketového pluku se tak tímto krokem podaří kompletně nahradit techniku sovětské provenience. Systém KUB je sice schopen ničit nepřátelské letouny, vrtulníky, střely s plochou dráhou letu a ostatní prostředky vzdušného napadení, které se pohybují v malých a středních výškách, ale pouze v rozmezí od 25 metrů do 14 kilometrů a ve vzdálenostech 4,4 až 23 kilometrů. Systém působí proti vzdušným cílům, jež dosahují rychlosti do 600 m/s na příletu a 300 m/s na odletu. Systém SPYDER dosahuje ve všech ohledech lepších parametrů. má větší dálkový i výškový dosah a dokáže tak pokrýt větší část vzdušného prostoru. Vyznačuje se mnohonásobně vyšším počtem cílových kanálů. V jeden okamžik disponuje větším počtem raket. Samozřejmostí je i propojení do národních informačních systémů a informačních systémů NATO.

Raketové systémy SHORAD (Short Range Air Defence), kterých je izraelský SPYDER reprezentantem, tvoří základní pilíř protivzdušné obrany. Jsou určené k detekci, identifikaci a eliminaci vzdušných cílů a zajišťují tak mj. ochranu městských aglomerací, jaderných elektráren, průmyslových center, letišť a dalších důležitých objektů proti všem prostředkům vzdušného napadení.

Efektivní spolupráce s Izraelem

K podpisu smlouvy došlo v říjnu loňského roku. Několik technických jednání pod vedením oddělení projektů protivzdušné obrany SVA MO, specialistů Armády ČR a zástupců českého obranného průmyslu spolu s projektovými týmy izraelského MOa firmou Rafael proběhlo v posledních dvou měsících. „Aktuální spolupráce se zástupci obranného průmyslu, MO ČR, dodavatelem i výrobcem systému SPYDER je úspěšná a vysoce efektivní“, řekl projektový manažer Jiří Kovalčík a dodal, že se mimo jiné jedná o výcviku, požadavcích na nemovitou infrastrukturu, ladí se termíny dodání jednotlivých komponentů včetně vojskových zkoušek.

„Vyhodnocení válečných konfliktů v Sýrii, Náhorním Karabachu, ale především aktuálně probíhajícího konfliktu na Ukrajině, jednoznačně prokazují prioritu potřebu ochrany vzdušného prostoru, a to jak civilní infrastruktury (tzv. „ODOS“- objektů důležitých pro obranu státu: průmyslová centra, elektrárny, vodní zdroje, nemocnice, atd.), ale také protivzdušnou obranu manévrových jednotek,“ dodal podplukovník Jaroslav Sekanina, člen projektového týmu a velitel oddílu, na kterém tento systém nahradí stávající KUB.

Dokončením výstavby protivzdušné obrany ČR tímto projektem rozhodně nekončí. Paralelně s ním se pracuje na přípravě a rozvoji dalších potřeb AČR a tím i akviziční projektů jako jsou C-UAS, C-RAM, popřípadě v budoucnu ochranou před balistickými střelami tak, aby se v rámci ČR ale i zemí NATO společně s nadzvukovým letectvem nové generace vytvořil vysoce efektivní systém ochrany vzdušného prostoru.

„LONG RANGE“ na dohled

Během posledního jednání v Izraeli také čeští zástupci předali tamnímu Ministerstvu obrany „Výzvu k jednání“ pro pořízení nové kategorie raket určených pro aktuálně pořizovaný systém SHORAD. Pořízením této zcela nové kategorie raket s dlouhým dosahem, tzv. „LONG RANGE“ se výrazným způsobem zvýší a dále rozšíří schopnosti samotného systému. Tímto Česká republika jasně prokazuje připravenost a odhodlanost ke společné obraně vzdušného prostoru a ujišťuje spojence o platnosti závazku kolektivní obrany NATO podle článku 5 Washingtonské smlouvy v oblasti obranných operací, které jsou základem jakékoliv bojové činnosti.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Pane Fialo

jaký máte skutečný důvod k podporování Ukrajiny v tak obrovském rozsahu. Jsme malý stát , který má velké ekonomické problémy , není na důchody , zaostává zdravotnictví, školství, jsou problémy ve vězeňství a spousta dalších problémů . Na nic nejsou peníze , ale odkud se berou peníze na podporu Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Frekventovanou lesní cestu opravily na hranicích s Rakouskem Lesy ČR

22:03 Frekventovanou lesní cestu opravily na hranicích s Rakouskem Lesy ČR

Lesní cestu Celní na hraničním přechodu Chlum u Třeboně/Schlag opravily na jihu Čech Lesy České repu…