Armáda ČR: Češi v Mali podporují výcvik, školství i sociální centra

23.01.2021 21:23

Těsně před předáním velení španělským kolegům se českým vojákům, působícím v misi EUTM Mali, podařilo dokončit ještě několik projektů, které přispějí ke zlepšení výcviku malijské armády a podpoří místní školství a sociální centra.

Armáda ČR: Češi v Mali podporují výcvik, školství i sociální centra
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

Projekty byly koordinovány také specialistou pro civilně vojenskou spolupráci (CIMIC) z české jednotky ochrany, jejíž jádro je tvořeno příslušníky 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců.

Náčelník spojovacího vojska české armády předal malijským spojařům zrekonstruované výcvikové centrum

Brigádní generál František Ridzák slavnostně předal 7. ledna 2021 zrekonstruované výcvikové centrum spojovacích odborností malijské armády. Jednalo se o projekt, který, prostřednictvím mise EUTM, financovalo české ministerstvo obrany ve výši zhruba 2,5 milionů korun. V rámci projektu se kompletně opravily dvě spojovací učebny, kanceláře, serverovna a počítačová učebna, kterou Češi vybavili počítačovou sítí pro podporu vojenského systému velení a řízení. Tento systém nese jméno C2OPS. Dodávka zahrnovala také výukové vybavení, nábytek a klimatizační jednotky, tedy vše nezbytné pro bezproblémový chod školicího střediska. Ze zbylých prostředků se ještě vystavěla obvodová zeď pro výcvikové centrum a vjezdová brána.

Slavnostního aktu se také zúčastnil plukovník Daoud Aly Mohammedine, zástupce náčelníka generálního štábu malijských ozbrojených sil a plukovník Elhalifa Coulibaly, ředitel komunikačních a informačních systémů malijské armády. „Zdůrazňuji význam nově zaváděného systému C2OPS pro podporu vedení operací jako naprosté nutnosti. Úzká vazba mezi spojovací a operační komunitou je neodmyslitelná,“ vysvětlil ve svém projevu generál Ridzák malijským vojákům.

Vybavení pro sociální centra malijské národní gardy a ženijního pluku

Dalším projektem, který čeští vojáci realizovali z prostředků pro projekty rychlého dopadu, bylo pořízení šicích strojů pro krejčovství, kadeřnického vybavení a kancelářského nábytku do sociálních center malijské národní gardy a ženijního pluku v Bamaku. Tato zařízení využívají vdovy a sirotci po malijských vojácích, kteří při výkonu služby přišli o život. Jsou důležitými komunitními centry, která se nachází na malijských vojenských základnách, nabízejí pracovní příležitosti a také možnosti pro setkání a odpočinek.

Tento projekt slavnostně předal náčelník štábu mise plukovník Václav Vlček. „Česká republika je sice šestnáctkrát menší než Mali, ale významně se podílí na financování různorodých projektů právě v Mali. Budeme rozvoj sociálních center nadále podporovat,“ dodal plukovník Vlček. Plukovník Mohamed Fofana, ředitel armádní sociální služby, jménem náčelníka generálního štábu malijských ozbrojených sil českým vojákům za toto gesto solidarity velmi poděkoval.

Pokračování příběhu s „českou“ školou v Bamaku

Čeští vojáci v červenci tohoto roku už jednou podpořili místní školu v Bamaku, kterou založila Češka. Dana Bartáková se do této západoafrické země odstěhovala v šedesátých letech minulého století se svým malijským manželem. Převážnou část života věnovala vzdělávání dětí. Po třicetileté praxi ve školství se rozhodla, že si založí vlastní školku. Ta se během let rozrostla na celý vzdělávací komplex.

Při první červencové návštěvě školy paní Bartákové s sebou čeští vojáci přivezli školní potřeby, které do Mali poslaly děti ze Základní školy Zdeňky Braunerové z Roztok u Prahy a dalších škol spolupracujících s dětským hnutím Stonožka. Nyní čeští vojáci dovezli od Stonožky sofistikovanější vybavení jako mikroskop, centrifugu, kádinky, odměrné válce, zkumavky, pipety a další školní pomůcky. „Potřebujeme tyto věci hlavně pro výuku chemie, takové vybavení v Bamaku ani v celém Mali není k sehnání,“ posteskl si Mohamed Ludvík Touré, ředitel školy a syn paní Bartákové, a vyjádřil velké díky za celou školu generálu Ridzákovi a českým vojákům. „Vy děti představujete budoucnost Mali, učte se a nezapomeňte také na cizí jazyky, které vám otevřou, až budete velcí, nové možnosti cestovat, abyste se inspirovali i jinými kulturami,“ dodal ve svém proslovu k dětem generál Ridzák.

Pomáháme dál

Nezůstane jen u těchto projektů. V současné době probíhá rekonstrukce zdravotnické ošetřovny pro malijské vojáky ve výcvikové základně Koulikoro. Také v areálu malijské základny 6. vojenského regionu je naplánována stavba překážkové dráhy. Základna se nachází v Sévaré ve střední části Mali, kam se přesouvá těžiště výcviku Malijců, aby výcvik probíhal poblíž míst nasazení malijské armády a více tak odpovídal operačním potřebám Malijců.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Vláda odvolala na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou

22:03 Úřad vlády: Vláda odvolala na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou

Vláda na vlastní žádost odvolala z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hl…