Armáda ČR: České gripeny se po šesti měsících vrátily z Litvy

02.10.2022 19:07 | Tisková zpráva

Letouny JAS-39 Gripen, které mají za sebou půlroční působení v Litvě, přistály v pátek 30. září v dopoledních hodinách na letišti v Čáslavi. Od 1. dubna do konce září střežily vzdušný prostor Litvy, Lotyšska a Estonska v rámci Integrovaného systému protivzdušné a protiraketové obrany NATO.

Armáda ČR: České gripeny se po šesti měsících vrátily z Litvy
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

V devět hodin dopoledne předal velitel Úkolového uskupení Armády ČR v misi enhanced Air Policing 2022 podplukovník Michal Daněk na litevské letecké základně operační úkol příslušníkům polských vzdušných sil s letouny F-16. Úkolové uskupení bylo součástí mise NATO pro zabezpečení vzdušného prostoru pobaltských států, které nemají vlastní nadzvukové letectvo.

Ihned po předání úkolu odstartovaly české letouny JAS-39 Gripen ze základny v Šiauliai a zamířily na svoji domovskou základnu v Čáslavi. Část vojáků úkolového uskupení eAP přistála kolem poledne na čáslavském letišti, návrat dalších je plánován ve dvou rotacích v následujících dnech.

Anketa

Kdo je vítězem komunálních voleb?

22%
66%
8%
hlasovalo: 14492 lidí

„Úspěšně jsme absolvovali naše sedmé nasazení v zahraničí. I přesto, že mise byla v jejím průběhu prodloužena na žádost litevské vlády ze čtyř na šest měsíců, úkol jsme úspěšně splnili,“ řekl velitel 21. základny taktického letectva brigádní generál Jaroslav Míka.

Přes 40 ostrých startů

„Za dobu našeho působení v Pobaltí jsme provedli více než čtyři desítky ostrých startů, takzvaných „Alpha Scramble“, a ve vzduchu strávili stovky letových hodin. Nebyli jsme na to sami. Z důvodu posílení východního křídla NATO tu společně s námi z letecké základny v Šiauliai první čtyři měsíce působilo španělské letectvo s jejich F-18, aby poté byli vystřídáni partnery z Maďarska s jejich letadly JAS-39 Gripen. A zároveň tu byli i francouzští stíhači s Mirage 2000, kteří vzlétali z estonského Ämari,“ vysvětlil velitel českého ÚU eAP podplukovník Michal Daněk.

Kromě ostrých startů k různým typům letounů, které nekomunikovaly s řízením letového provozu, neměly letové plány nebo zapnuté odpovídače, piloti absolvovali mnoho výcvikových misí s aliančními partnery, a to nejen nad Pobaltím, ale například i na území Švédska či Polska. Během těchto letů naši stíhači kooperovali mimo letadel také s námořními prostředky či pozemními jednotkami. Výcvik pilotů neprobíhal pouze ve vzduchu. Naši piloti participovali mimo jiné na výcviku SAR (Search And Rescue, pátrání a záchrana), při kterém drilovali postupy záchrany pilota z hladiny moře po nouzovém opuštění letounu.

Od 1. září 2022 čáslavští stíhači spolu s polskými kolegy chrání v rámci Integrovaného systému protivzdušné a protiraketové obrany NATO vzdušný prostor Slovenska.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Kde chce vzít ministerstvo obrany peníze na další zbrojení ?

Vláda ČR stále více zadlužuje další generace. Prioritou ministerstva obrany je přesto navýšení jejího rozpočtu na 2 % HDP, což znamená nárůst o několik desítek miliard Kč. Kde chcete získat požadované finance ? Neměly by být požadované finance určeny raději pro jiné resorty ?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vězeňská služba: Policisté prezentovali případ transferu drog do věznice

22:30 Vězeňská služba: Policisté prezentovali případ transferu drog do věznice

Podrobnosti případu transportu drog do Věznice Všehrdy prezentovali na tiskové konferenci policisté …