Armáda ČR: Čeští pyrotechnici už dostali špičkové vybavení za miliony dolarů

17.04.2021 17:59

Roboti různých typů i velikostí, ochranné obleky nebo detekční přístroje – to je jen část vybavení, který 15. ženijní pluk získal díky mezinárodním finančním programům. Nový materiál v rukou českých EOD (Explosive Ordnance Disposal) specialistů a ženistů nachází čím dál větší uplatnění a je příslibem další koaliční spolupráce i do budoucna.

Armáda ČR: Čeští pyrotechnici už dostali špičkové vybavení za miliony dolarů
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.
reklama

Nejdražší položkou jsou roboti, Talon nebo Dragon Runner 10 a 20, kteří mohou být doplněni různými nástavbami. Tou nejdůležitější je tzv. HAZMAT verze (Hazardous Materials). Je určená převážně pro CBRN EOD (Chemical, Biological, Radioactive and Nuclear).“ Používáme je na zjišťování bojových chemických, biologických, průmyslových nebo radioaktivních látek. Princip HAZMATu je takový, že na robota se upevní různé detekční přístroje. Díky nim pak můžeme i na dálku zjistit, o jaký druh látky nebo zářiče se jedná,“ popsal využití nástavbové techniky kapitán Marek Pražák, starší důstojník CTIP.

„Materiál EOD včetně všech typů robotů, které jsme obdrželi od našeho amerického partnera, primárně využíváme na podporu našich EOD týmů v zahraničních operacích, včetně Afghánistánu a také na podporu EOD jednotek předurčených do NRF (NATO Response Force) a jednotek vyčleněných pro NRI (NATO Readiness Initiative),“ vysvětlil upotřebení získaného vybavení velitel 15. ženijního pluku plukovník Jiří Tršo.

Anketa

Souhlasíte s trestem stop na 10 zápasů pro fotbalistu Slavie Kúdelu za údajný rasismus?

3%
95%
hlasovalo: 16223 lidí

Každý robot má svoje specifika. Talon je větší a těžší, proto se nasazuje především do otevřeného terénu. Má kratší dosah, než např. Dragon Runner. „Tenhle menší robot tolik neuveze, takže se spíše používá na průzkum. Má dobré kamery a dá se s nimi i přibližovat. Tím, že je malý a skladný, se může lépe přepravovat. Proto ho bereme s sebou i při pěších patrolách,“ přiblížil zapojení nové techniky do akcí velitel skupiny roty EOD rotmistr Zbyněk Pokorný.

V současné době disponuje 15. ženijní pluk celkem 22 roboty, z toho je 6 v HAZMAT verzi. Kromě toho díky finančním programům získala AČR např. i detektory vodiče, přístroje nočního vidění nebo EOD obleky 10. „ Aktuálně jsme vybaveni na špičkové úrovni. Každá technika ale potřebuje někoho, kdo ji bude ovládat. U nás jsou to převážně EOD specialisté, kteří jsou, tvrdím říci, skvěle vycvičeni a připraveni,“ dodal velitel pluku.

„ Finanční programy FMF(Foreign Military Financing), FMS (Foreign Military Sales) a SA(Security Assistace) běží už od roku 2012, kdy 15. ženijní pluk v Bechyni dostal první EOD vybavení. Předávání materiálu proběhlo v několika etapách. Poslední bylo v roce 2020, kdy se jednalo o největší část a to v hodnotě 4,5 milionů dolarů,“ upřesnil ekonomickou stránku zahraniční spolupráce náčelník Centra technické a informační podpory (CTIP) podplukovník Zdeněk Hejpetr. Celkově tak česká armáda získala materiál v hodnotě 250 milionů korun ze všech programů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vojenské lesy a statky: Stezka Olšina vyhrála hlasování veřejnosti o dřevěnou stavbu roku

17:17 Vojenské lesy a statky: Stezka Olšina vyhrála hlasování veřejnosti o dřevěnou stavbu roku

Dřevěnou stavbou roku je podle hlasování veřejnosti nová naučná stezka, kterou na šumavské Olšině o …