Armáda ČR: Chemičtí specialisté od logistiků absolvovali týdenní výcvik v Pardubicích

19. 9. 2020 22:27

Chemičtí pozorovatelé, instruktoři a příslušníci družstev radiačního a chemického průzkumu ze 14. pluku logistické podpory se minulý týden, společně s kolegy ze 13. dělostřeleckého pluku, zúčastnili zdokonalovacího výcviku chemických specialistů. Třicítka vybraných vojáků z Klatov, Pardubic a Jinců se v posádce Pardubice zdokonalovala ve své odbornosti.

Armáda ČR: Chemičtí specialisté od logistiků absolvovali týdenní výcvik v Pardubicích
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.
reklama

Výcvik se zaměřil zejména na problematiku ovládání chemických a dozimetrických přístrojů, signalizace a předávání CBRN zpráv (chemické, biologické, radiační a jaderné), užívání prostředků individuální ochrany a odběru vzorků chemických látek.

„Zaměřili jsme se na procvičení a upevnění komplexních vědomostí vojáků v oblasti ochrany proti zbraním hromadného ničení. Společně absolvovali soutěž chemických družstev, jejíž výsledky potvrdily velmi dobrou úroveň jejich odborných znalostí i praktických dovedností,“ shrnul cíle a náplň výcviku nadrotmistr Ondřej Moudr, instruktor skupiny bojové přípravy 141. zásobovacího praporu.

Různé spektrum odborností zajistilo chemikům efektivnější předání zkušeností

„Zatímco chemičtí pozorovatelé jsou základním prvkem, který má na starosti chemické zabezpečení jednotky, instruktoři už musí disponovat rozsáhlejšími odbornými znalostmi. Školí totiž nejen chemické pozorovatele, ale i všechny další vojáky na jednotkách. Družstva radiačního a chemického průzkumu jsou nástrojem velitele, který potvrzuje nebo naopak vyvrací zjištěnou chemickou situaci. To v praxi znamená, že reagují například na výsledky měření chemických pozorovatelů a následně konkrétní situaci analyzují, což vyžaduje znalosti této problematiky na vysoké úrovni,“ upřesnil kapitán Libor Boháček z oddělení bojové přípravy 14. pluku logistické podpory.

Vojáci trénovali ovládání chemických a dozimetrických přístrojů, signalizaci při výstraze a varování jednotek i předávání CBRN zpráv. Nejčastěji používaným chemickým přístrojem je CHP-71 a jeho modernější varianta CHP-05, která umožňuje rychlejší a přesnější měření výskytu chemických (otravných) látek v ovzduší, na technice, osobách a podobně. Z dozimetrických přístrojů, které slouží ke zjištění úrovně radioaktivního záření nebo zamoření, jsou používány DP-86 a RDS-200, což už je vysoce moderní přístroj s velmi rychlou a přesnou diagnostikou.

Pomocí praporků, světelných signálů a radiostanic se nacvičovalo předávání signálů výstrahy a varování, které by měl rozpoznat každý příslušník Armády ČR. Velmi důležitou dovedností je také zpracování a předávání standardizovaných CBRN zpráv. Ty jsou zpracovávány ve formě terminologických anglických zkratek a předávány prostřednictvím radiostanic, což vyžaduje nejen odbornou způsobilost, ale také odpovídající jazykovou úroveň vojáků.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Státní veterinární správa: Kontrola zjistila na trhu v Brně nedodržení teplot a vhodných podmínek skladování potravin

20:29 Státní veterinární správa: Kontrola zjistila na trhu v Brně nedodržení teplot a vhodných podmínek skladování potravin

Inspektoři Státní veterinární správy (SVS) při kontrole stánkového prodeje na tržišti v Brně-Bystrci…