Armáda ČR: Cvičení Horizont I na Libavé připravilo 11. strážní rotu na život v Afghánistánu

25.02.2018 7:33

Do pátku 23. února trvalo cvičení 365 vojáků a 65 kusů techniky ze 74. lehkého motorizovaného praporu nazvané Horizont I. Ve vojenském újezdu Libavá se jednotky učily přesunovat se v proudech do místa a z místa plnění úkolu, zabezpečit nepřetržité velení a řízení a zahájit polní přípravu 11. strážní roty BAF, která bude působit v Afghánistánu.

Armáda ČR: Cvičení Horizont I na Libavé připravilo 11. strážní rotu na život v Afghánistánu
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.
reklama

„Cvičení Horizont I je zaměřeno hlavně na splnění výcvikových úkolů v roce 2018 a k zahájení přípravy 11. strážní roty BAF. U 3. pěší roty je vyvrcholením výcviku na stupni četa, kdy proběhne kontrola sladěnosti čet a bojové ostré střelby. Zimní počasí na Libavé se stále mění, a to je pro tento výcvik ideální na zocelení vojáků,“ řekl velitel 74. lehkého motorizovaného praporu podplukovník Přemysl Štěpánek.

Právě 11. strážní rota BAF procvičovala řadu činností, například pohyb vojáka v bojišti, reakci na kontakt s nepřítelem či rozvinutí se do bojové sestavy. Vojáci ze strážní čety se seznamovali s nejčastějšími zbraněmi, které jsou v misi lafetovány na vozidlech, a také se zdokonalovali v manipulaci s brokovnicí. Na cvičení je čekala střelba ve dne a v noci, určování cílů a řízení palby, házení ručních granátů, zvýšení psychické a fyzické odolnosti nezbytné při vedení bojových operací, zdokonalování velitelů ve velení svým jednotkám a spousta dalších činností, které jsou důležité v zahraničních operacích.

Střelecká příprava i patrolování

Ostatní jednotky cvičily taktickou přípravu, například patrolování a četu za útoku. Nechyběla ale ani střelecká příprava, střelba z ručních zbraní, bojové drily, zdokonalování řidičů v řízení bojových a zabezpečovacích vozidel či orientace jednotlivce v terénu. Věnujovaly se i střelbě z minometu, spojovací a zdravotnické přípravě, rozvinování maskování, střežení hlavního místa velení, slaďování spojovacích systémů a další.

Velitel 74. lehkého motorizovaného praporu podplukovník Přemysl Štěpánek zhodnotil výcvik za zdařilý, a to zejména kvůli tomu, že se jednotky musely potýkat s různými klimatickými změnami, jako je vítr, déšť, sníh, mráz a slunce. Vojáci si tak vyzkoušeli fyzickou zdatnost za různého počasí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

České dráhy: Reakce na medializaci zvažovaných úsporných opatření

19:02 České dráhy: Reakce na medializaci zvažovaných úsporných opatření

V důsledku pandemie loni přišly České dráhy na tržbách o více než 4 miliardy korun a stále přicházej…