Armáda ČR: Generál Opata jednal ve Wiesbadenu o bezpečnostních hrozbách

25.05.2018 19:59

Náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Aleš Opata se ve středu a ve čtvrtek zúčastnil v německém Wiesbadenu Konference náčelníků generálních štábů Evropských zemí (European Chief of Defence Conference).

Armáda ČR: Generál Opata jednal ve Wiesbadenu o bezpečnostních hrozbách
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.
reklama

Generálové se věnovali aktuálním bezpečnostním tématům, jako jsou kybernetické hrozby, migrace a terorismus. Jednali o posílení vojenských schopností v boji proti extremistickým organizacím v evropském regionu.

Konferenci zahájil vrchní velitel sil NATO a amerických jednotek v Evropě generál Curtis M. Scaparrotti. Ve svém vystoupení ocenil vzájemnou důvěru a sdílení informací, které jsou základem úspěchu v boji proti současným bezpečnostním hrozbám. Během série vystoupení se přednášející zaměřili na přístup jednotlivých evropských zemí při zvyšování schopností ozbrojených sil v boji proti extremistickým organizacím s využitím dostupných sil a prostředků. Z analýz současné situace vyplývá že, nebezpečí extremismu v evropském regionu narůstá a na tento trend reagují i armády evropských zemí při posilování svých schopností.

Kybernetické útoky a dezinformace

K dominantním hrozbám současnosti patří kybernetické útoky a dezinformační kampaně. Na hrozby plynoucí z kybernetického prostoru reaguje Armáda České republiky budováním nových sil. „Chceme vybudovat Velitelství kybernetických sil a informačních operací, které se bude zabývat působením v kybernetické doméně na operační a taktické úrovni,“ řekl generál Opata.

Významným tématem konference byl terorismus a pozice ozbrojených sil v boji proti němu. Přítomní také diskutovali o možnosti vynucení práva vojenskými prostředky a financování vojsk při budování protiteroristických kapacit.

Zkušenosti ostatních zemí jsou pro ČR přínosem

Ozbrojené síly nemají v boji proti extremistickým organizacím vedoucí úlohu. Zástupci jednotlivých zemí se shodli na tom, že tato problematika bude úspěšná jen při spolupráci mezi civilními a vojenskými organizacemi na mezinárodní úrovni. „Zkušenosti ostatních zemí jsou pro nás přínosem a významné z hlediska přípravy sil a prostředků, protože Česká republika zatím naštěstí nebyla místem teroristického útoku,“ dodal generál Opata.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Královéhradecký kraj: Sypače vyrazily k prvním výjezdům i mimo horské oblasti

18:47 Královéhradecký kraj: Sypače vyrazily k prvním výjezdům i mimo horské oblasti

Dnes ráno zasáhlo plošné sněžení celé území Královéhradeckého kraje. Posypové vozy vyjely v časných …