Armáda ČR: Jak v nouzovém stavu žádat o pomoc armádu

14.10.2020 7:34

V nouzovém stavu se množí požadavky na pomoc armády. Ne každý starosta, hejtman nebo ředitel sociálního zařízení ovšem postupuje správnou cestou a tím zbytečně celý proces prodlužuje. Když to zjednodušíme: zavolat kamarádovi „na útvar“ asi není ta správná cesta a zcela určitě nevede k úspěšné spolupráci.

Armáda ČR: Jak v nouzovém stavu žádat o pomoc armádu
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

Základem úspěchu je naprostá profesionalita, říká armáda. Každý také asi chápe, že armáda sama sebe nemůže nikam vysílat.

Jak tedy postupovat? V nouzovém stavu je potřeba poslat žádost z kraje na Ústřední krizový štáb (ÚKŠ), a to prostřednictvím Operačního a Informačního Střediska IZS ministerstva vnitra (OPIS). Krizový štáb podle aktuální situace žádost rychle posoudí. Pokud je schválena, žádost ihned putuje k Armádě České republiky. V této situaci je podstatné, aby žádost obsahovala všechny podstatné informace, tedy co, kdo, kde, kdy a na jak dlouho je pomoc potřeba. Pokud je neúplná, opět se všechno zbytečně zdržuje.

Armáda je informována ještě před schválením žádosti a hned začíná přípravu. Prověřuje kapacity, které může vyčlenit a vybírá vhodné jednotky. Také je dobré vědět, že vojáci mají vlastní úkoly, definované zákonem. Zcela mylná je představa, že desítky vojáků někde čekají s rukama v klíně a nemají co na práci.

Jakmile Ústřední krizový štáb žádost schválí a postoupí armádě, ta okamžitě začíná jednat. Vybrané vojáky posílá v nejkratší možné době na PCR test, aby se ověřil jejich zdravotní stav. Zároveň Krajské vojenské velitelství řeší jejich vybavení ochrannými pomůckami, stravování a ubytování. S tím jsou problémy, protože ne každý chce do svého ubytovacího zařízení přijmout osoby, které budou pracovat ve vysoce infekčním prostředí. V případě, že zařízení není schopné zabezpečit ochranné pomůcky, musí je armáda vyčlenit ze zásob armády. Kdyby zařízení měla připraveny podmínky pro přijetí vojáků, celý proces by se opět významně zrychlil.

V den nástupu vojáků přijíždí také specialisté z Centra biologické ochrany Těchonín, aby situaci v zařízení vyhodnotili, navrhli přiměřená hygienická opatření a zároveň poučili místní personál i vojáky. Stanoví většinou takzvaně čistou (neinfekční) a špinavou (infekční) zónu a místnímu personálu vysvětlí, jak se v obou zónách pohybovat a jak mezi nimi přecházet, aby se situace v zařízení co nejdříve stabilizovala.

Vyslání je zatím standardně na dobu 14 dnů s možností prodloužení. To nastává v případě, že zaměstnanci a klienti zařízení jsou po 14 dnech stále pozitivní a karanténní opatření musí pokračovat.

Takto máme nastavený systém, který je vyzkoušený a funkční. Dodržujeme hygienická opatření. Dbáme na to, aby vojáci nenakazili sebe ani osoby, se kterými přijdou do kontaktu. Ví, co mají dělat a jak udržet zavedená karanténní opatření. Chováme se profesionálně, efektivně a rychle. V tom je náš úspěch.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Finanční správa: Kompenzační bonus končí, bilance - 2,4 milionu žádostí za téměř 44 miliard

13:04 Finanční správa: Kompenzační bonus končí, bilance - 2,4 milionu žádostí za téměř 44 miliard

Včerejším dnem skončil termín pro podávání žádostí o kompenzační bonus. Od jeho spuštění v roce 202…