Armáda ČR: Jednotka, nasazená na misi v Litvě, úspěšně prošla certifikací

23.11.2018 21:13

Praporní úkolové uskupení eFP BG Litva, jehož součástí je také 230 českých vojáků, úspěšně prošlo certifikací a je připraveno pro všechny bojové činnosti konfliktu vysoké intenzity. Mechanizovaná rota s obrněnci Pandur působí ve výcvikovém prostoru litevské armády v Rukle od letošního července. Češi jsou součástí tohoto praporního úkolového uskupení společně s vojáky z Německa, Holandska, Belgie, Lucemburska a Norska.

Armáda ČR: Jednotka, nasazená na misi v Litvě, úspěšně prošla certifikací
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.
reklama

Do certifikačního cvičení pod řízením litevské brigády IRON WOLF se navíc zapojily i jednotky z Estonska, Kanady, Velké Británie a Itálie. Prověření připravenosti praporního úkolového uskupení eFP zahájil 150 kilometrový přesun vojáků i těžké techniky včetně tanků Leopard a pásových vozidel CV 90 do výcvikového prostoru.

„Po rozmístění se jednotky začaly připravovat na boj. Souběžně s tím probíhal na základě rozkazu plánovací proces k boji na zdrženou, totéž činil i protivník,“ popsal úvod certifikačního cvičení velitel české jednotky podplukovník Jiří Líbal.

Připravovali zátarasy, léčky i bojové postavení

Vojáci podle jeho slov poté zahájili přípravu obrany včetně budování výbušných i nevýbušných zátarasů, přípravy léček a bojových postavení. „Samotná bojová činnost probíhala několik dní. Poté, co jsme zastavili útok nepřítele, byl zahájen protiútok a jeho vytlačení zpět. Operaci zakončilo osvobození vesnice obsazené protivníkem. Tento úkol měla na starosti česká mechanizovaná rota s obrněnci Pandur a splnila ho velmi úspěšně,“ dodal Líbal.

Cvičící jednotky po celou dobu podporovalo dělostřelectvo, ženisté, jednotky průzkumu, letectvo a logistici. Podle Líbala byly procvičovány veškeré možné scénáře, které mohou nastat při operacích vysoké intenzity – včetně ošetřování a odsunu raněných, zacházení se zajatci a civilisty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

KRNAP: Nová zonace začne platit 1. července

8:36 KRNAP: Nová zonace začne platit 1. července

Ministr životního prostředí Richard Brabec v závěru minulého týdne podepsal novou vyhlášku o vymezen…