Armáda ČR: Mezinárodní cvičení DARK BLADE 2019 začalo

10.05.2019 22:22

Ve čtvrtek 9. května začalo na území ČR mezinárodní cvičení vrtulníkového letectva Dark Blade 2019. Cvičení se spolu s Českou republikou zúčastní vrtulníkové letectvo Belgie, Německa, Maďarska, Polska a Slovinska.

Armáda ČR: Mezinárodní cvičení DARK BLADE 2019 začalo
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

Úkolem cvičení je spolupráce vrtulníkových jednotek, a to jak při přípravě, tak i při samotném provedení. Jednotlivé národy se zúčastní specifického výcviku dle zadaného scénáře. Jedná se například o transportní lety s nákladem v podvěsu, slaňování, jeřábování, nácviky únikových manévrů vrtulníku proti útočícímu stíhači, lety s brýlemi pro noční vidění NVG (Night Vision Goggles) nebo vzdušná ochrana konvoje.

Cvičení začalo přípravnou fází, a to přesunem pozemní techniky do výcvikových prostor. Přílety letecké techniky ostatních účastníků jsou plánované od 13. května 2019. Samotná prováděcí fáze cvičení se uskuteční od 20. do 31. května 2019.

26 bojových i transportních vrtulníků

Mimo leteckou techniku AČR zde budou plnit úkoly osádky vrtulníků A-109B a vrtulníků NH-90 z Belgie, vrtulníků B-412 a AS 532 ze Slovinska a německých vrtulníků CH-53. Cvičení se rovněž zúčastní i technika, jakou disponuje AČR, a to Mi-24 a Mi-17 z Maďarska a vrtulníky W-3A Sokol z Polska. Celkem se zapojí přes 800 českých a 300 zahraničních vojáků, k dispozici budou mít 26 bojových i transportních vrtulníků a čtyři české bitevníky L-159.

Hlavními místy cvičení bude 22. základna vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou a vojenské újezdy Boletice, Libavá, Březina a posádka Bechyně.

Největší letový provoz je naplánován v pracovních dnech od 13. do 31. května 2019 v časech od 9.00 do 23.00 hodin. Také ve dnech pracovního klidu může dojít k přeletům či odletům letecké techniky nebo k jednotlivým přeletům mezi operačními prostory. Lety v nočních hodinách budou omezeny na minimum. Od 1. do 3. června 2019 se letecká i pozemní technika vrátí zpět na domovské základny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SFŽP: Na úsporné renovace škol, nemocnic či úřadů míří další čtyři a půl miliardy korun

19:15 SFŽP: Na úsporné renovace škol, nemocnic či úřadů míří další čtyři a půl miliardy korun

Z evropských fondů přitékají další peníze na ekologii měst a obcí a jejich úspornější provoz. Minist…