Armáda ČR: Na velitelství mise EUTM v Bamaku se vystřídali čeští vojáci

28. 11. 2020 22:45

Tento slavnostní akt byl neobvyklý tím, že českou vlajku předal do rukou nového velitele uskupení, kapitána Václava Otty, opět generál František Ridzák, historicky první český velitel zahraniční mise. Po šesti měsících úspěšného působení v Mali se tak jednotka, vedená kapitánem Janem Miklášem, může vrátit zpět do vlasti ke svým blízkým.

Armáda ČR: Na velitelství mise EUTM v Bamaku se vystřídali čeští vojáci
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.
reklama

Působení předchozí jednotky ochrany bylo významně ovlivněno epidemií koronaviru a srpnovým vojenským převratem v Mali. Předcházely mu hromadné demonstrace obyvatel Bamaka, proto museli strážci velitelství často preventivně vyhlásit nejvyšší stupeň bdělosti. Nové uskupení, jehož součástí je i četa, která bude se španělskými kolegy působit v šedesát kilometrů vzdáleném výcvikovém kempu v Koulikoru, bude plnit s novým mandátem mise i nové úkoly. Nový, pátý mandát, totiž rozšiřuje prostor operace mise do celého Mali.

Výcvik se přesouvá do vzdálenějších míst

„České velení mise již realizovalo četné rekognoskace možností výcviku v Gao, Timbuktu a Sevaré, abychom mohli začít s výcvikem Malijců v polních podmínkách ve střední části Mali. To znamená, že se více přizpůsobíme potřebám a operačním cyklům malijské armády a budeme vojáky cvičit blíže k místu nasazení,“ vysvětluje generál Ridzák. Česká jednotka ochrany tak bude cestovat i do vzdálenějších míst v Mali, aby asistovala evropským instruktorům při výcviku Malijců.

Vrátit se v pořádku a se ctí

„Když jsem před půl rokem přebíral operační úkol, ve svém proslovu jsem vzpomenul na to, že chyby, které se nám stanou při výcviku, se zapisují pouze na papír. Ale chyby, kterých se dopustíme během plnění operačního úkolu, mohou mít tragické následky. Jsem pyšný na své vojáky, jak dobrou práci odvedli během celé mise," uzavřel kapitán Mikláš.

Jádro jednotky 4. úkolového uskupení AČR Mali je tvořeno příslušníky 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců, doplňují je specialisté z dalších útvarů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vláda: Tripartita jednala o výstavbě jaderných zdrojů

12:39 Vláda: Tripartita jednala o výstavbě jaderných zdrojů

Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů se ve středu 27. ledna 2021 sešli prostřednictvím videokonfe…