Armáda ČR: Nováčky přijela podpořit generálka Šmerdová

03.01.2019 22:30

Celkem 287 rekrutů prošlo ve středu 2. ledna vstupní branou do armády. U Velitelství výcviku – Vojenské akademie ve Vyškově je čeká tříměsíční kurz základní přípravy. A hned první den přeměny civilistů ve vojíny a vojínky mezi ně zavítala brigádní generálka Lenka Šmerdová.

Armáda ČR: Nováčky přijela podpořit generálka Šmerdová
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

„Vážím si každého, kdo se rozhodl vstoupit do armády a spojit svůj život s ní,“ řekla nováčkům generálka Šmerdová, která pracuje jako poradkyně náčelníka Generálního štábu Armády ČR právě pro oblast náboru a také genderu. V rámci návštěvy příjmu do kurzu jim, mimo jiné, popřála hodně štěstí nejen do nového roku, ale také do nového – vojenského života.

I mezi nováčky jsou ženy, a co je zajímavé, hned několik z nich by mělo zamířit po úspěšném absolvování základní přípravy do Lipníku nad Bečvou. Posílit tamní profesionály by tak měla kuchařka, spojařka, řidička či logistička.

Měsíc na zdokonalení pořadové přípravy

V tomto měsíci čeká nováčky nejen velké množství času stráveného teoretickým vzděláváním na učebnách, doplněného vojenským výcvikem, ale také mnoho času stráveného drilováním pořadové přípravy. Již ve čtvrtek 31. ledna je totiž čeká jeden z nejvýznamnějších okamžiků každého vojáka, a to slavnostní složení vojenské přísahy, která se uskuteční na Masarykově náměstí ve Vyškově před zraky jejich nejbližších.

Během následujících tří měsíců dostanou zabrat fyzicky i psychicky, ale to k poslání vojenského profesionála patří. A jeho náročnost není, jak se v průběhu kurzu ukáže, pro každého. Své v tomto nástupním termínu může sehrát i počasí, kdy se žáci přípravné služby zpravidla potýkají s mrazem a sněhem. I když někteří k tomu dodávají, že je pro ně lepší zima než horko v letních měsících.

A co budoucí profesionály motivuje k rozhodnutí sloužit vlasti? Dvacetidvouletý dělník Marek Ryška by rád tuto práci vyměnil za pyrotechnika u ženistů v Bechyni. Pochází z vojenské rodiny a život v armádě je pro něj přirozeným pokračováním rodinné tradice. A pro jiné, jako je například Kateřina Stratilová, adeptka na povolání vojenské řidičky či Roman Papík, mířící z truhlařiny k chemikům do Liberce jako starší průzkumník, je to výzva, touha po radikální změně v životě, jeho smyslu, odpovědnosti. Důležitou roli pak u rekrutů hrají i finanční a sociální jistoty.

Uvažujete o kariéře vojáka z povolání? Více se dozvíte ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vláda: Na výzkum a vývoj vynaloženo rekordních 103 miliard. Srovnali jsme krok s Evropou

14:56 Vláda: Na výzkum a vývoj vynaloženo rekordních 103 miliard. Srovnali jsme krok s Evropou

Podle právě zveřejněných statistik ČSÚ přinesl rok 2018 historicky nejvyšší výdaje na výzkum a vývoj…