Armáda ČR: Ocenění vojáci z mise pomohli postiženému chlapci

19.01.2020 14:02

Šest desítek vojáků dnes v Národním památníku na pražském Vítkově bylo oceněno za působení v misích v Afghánistánu, Kongu a na Golanských výšinách. Součástí slavnostního nástupu bylo i předání peněz, které mezi sebou vybrali čeští vojáci v Afghánistánu na výcvik asistenčního psa pro malého chlapce.

Armáda ČR: Ocenění vojáci z mise pomohli postiženému chlapci
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.
reklama

Medaile Za službu v zahraničí převzali příslušníci velitelství 19. Úkolového uskupení Armády ČR v misi Resolute Support v Afghánistánu, kteří zajišťovali podporu českým jednotkám v zemi, vojáci 6. jednotky Vojenské policie KAMBA, jejichž úkolem byla ochrana českého zastupitelského úřadu v Kábulu a pozorovatelé misí OSN MONUSCO v Kongu a OSN UNDOF na Golanských výšinách.

Vybraní vojáci byli oceněni Záslužným křížem ministra obrany ČR a Čestným odznakem AČR Za zásluhy. Předáno bylo také jedno americké vyznamenání - The Air Commendation Medal. To je udělováno vojákům za službu v rámci velitelství vzdušných sil USA v zahraničních operacích.

„Mým úkolem byla poradenská činnost ve prospěch příslušníků afghánských vzdušných sil. Ta se týkala údržby vrtulníků, plánování údržby či výcviku techniků. Rovněž jsem zpracovával analýzy provozuschopnosti a bojeschopnosti afghánských strojů,“ prozradil oceněný, podplukovník Dušan Häutler. Služba pod americkým velením pro něj byla první zkušeností tohoto druhu. „Práce to byla nesmírně inspirativní pro moji další kariéru. Viděl jsem, jakým způsobem se řídí různá letectva armád našich spojenců a mohl jsem se seznámit s jejich způsoby velení a řízení,“ uvedl v české armádě velitel 223. letky oprav z Náměště nad Oslavou Dušan Häutler.

Součástí 19. Úkolového uskupení Armády ČR v misi Resolute Support byla také jednotka Scan Eagle, jež pomocí bezpilotního systému zajišťovala vzdušnou podporu české strážní rotě BAF a koaličním partnerům působícím v provincii Parwan. „Naším úkolem bylo zajišťovat jednotkám, které vyjíždějí mimo základnu, vzdušný monitoring pomocí systému Scan Eagle. Tím, že letíme nad nimi, můžeme pozorovat široké okolí a sledovat, zda se neděje něco neobvyklého – například, že se do jednotky chce zařadit někdo cizí a ohrozit ji,“ prozradil velitel týmu Scan Eagle nadporučík P. Ž.

Těžký úkol v nelehké době

Nastoupeným vojákům v projevu poděkovali náměstek pověřený řízením sekce obranné politiky a strategie Radomír Jahoda a generálmajor Josef Kopecký, velitel Velitelství pro operace.

Vojáci 19. Úkolového uskupení podle něj měli „těžký úkol v nelehké době“: „Všichni jste odvedli kus práce. Dobře jste zvládli podporu našim jednotkám na území Afghánistánu, díky vám mohli plnit náročný a nebezpečný úkol.“

Odvahu, tentokrát příslušníků mírových misí OSN v Kongu a na Golanských výšinách, ocenil i náměstek pověřený řízením sekce obranné politiky a strategie Radomír Jahoda: „Také tyto mise nejsou zcela bez rizika. I zde se jedná o službu v konfliktních oblastech s určitou mírou nebezpečí.“

Pomoc nejen v zahraničí, ale i doma

Všichni hosté pak bez výjimky ocenili počin příslušníků 19. Úkolového uskupení, kteří, podle slov náměstka Radomíra Jahody, „daleko od své vlasti, v často vypjatých a nebezpečných situacích, nezapomněli pomáhat také postiženým dětem či lidem v nouzi v ČR.“ Výsledkem bylo dnešní předání šeku na 3 543 dolarů (79 000 Kč) rodičům pětiletého postiženého Marka Svobody. Částka poslouží jako příspěvek na asistenčního psa Spajka a jeho výcvik.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČOI: Kontrola varných desek odhalila u většiny typů nedostatky

22:39 ČOI: Kontrola varných desek odhalila u většiny typů nedostatky

Česká obchodní inspekce kontrolovala vestavné plynové varné desky. V českých domácnostech, kde jsou …